1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'ın gönül elçileri olun
Diyarbakır'ın gönül elçileri olun

Diyarbakır'ın gönül elçileri olun

Kurban Bayramı'nı Diyarbakır'da 'kardeşim' dedikleri vatandaşların evlerine konuk olarak geçiren binlerce gönüllü, Özel Nil Koleji'nde bir araya geldi.

A+A-

Diyarbakırlı hayırseverlerle buluşan gönüllüler, neden Kurban Bayramı'nı eş ve çocuklarından ayrı bölgede geçirdiklerini anlattı. Kimse Yok mu Derneği'nin gönüllülerine, Diyarbakır'daki okuma salonlarında okuyan öğrenciler de birbirinden güzel ilahi ve şarkılar söyledi. Vali Vekili Engin, hayırseverlerden gönül elçi olmalarını isterken AK Partili Ensarioğlu, hizmet ehline çok şey borçlu olduklarını söyledi.

Türkiye'nin, dört bir yanından Amasya, İstanbul, Sakarya ve İzmir'den Diyarbakır'a gelen hayırseverler kestikleri kurban etlerini dağıttıktan sonra düzenlenen programda bir araya geldi. Bine yakın hayırseverlinin katıldığı programa Diyarbakır Vali Vekili Zafer Engin, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz, Nehir Eğitim Kurumları Koordinatörü İbrahim Köklükaya, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Diyarbakır Genç İşadamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Alaaddin Korkutata'nın yanı sıra çok sayıda Diyarbakırlı işadamı ve hayırsever katıldı. Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan program, batı illerindeki hayırseverlerin yardımıyla açılan okuma salonlarında eğitim gören çocukların konseriyle devam etti. Öğrencilerden Metin Canbey, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin Peygamber Efendimiz'e yazdığı 'Andım Seni' adlı şiirini okudu. Diyarbakırlı Sezgin ve Abdulbaki ise kendi besteledikleri bir ilahiyi okudu. Programda Uganda'daki Türk okulunda mezun olan ve Diyarbakır'da İngilizce öğretmenliği yapan Mahat ise Zeki Müren'in Şimdi Uzaklarda isimli eserini okudu. Okuma salonu öğrencisi Buket Ayaş ise Kürtçe 'Dar Hêjîrokê' isimli parçayı okudu.

Programın sunuculuğunu yapan Diyarbakırlı sanatçı İbrahim Candan, Nehir Eğitim Kurumları Koordinatörü İbrahim Köklükaya'yı açılış konuşması için davet etti. Köklükaya, “Peygamber ve sahabeler şehri Diyarbakır'ın gönlü de sofrası da size açıktır. Her zaman bekliyoruz.” dedi. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz ise çok duygulu anlar yaşadığını söyledi. Beyaz, “Birlikte Türkiyeyiz'in en güzel örneğinin bugün Diyarbakır'da gördüm. Diyarbakır hak ettiği yere elbet gelecektir.” dedi.

 VALİ VEKİLİ ENGİN: DİYARBAKIR'IN GÖNÜL ELÇİSİ OLUN

 Diyarbakır Vali Vekili Zafer Engin ise batı illerinden gelen işadamı ve hayırseverlere peygamber ve sahabeler şehrine hoş geldiklerini söyledi. “Diyarbakır'ın gönül elçisi olun” diyen Engin, Diyarbakır için kötü bir imaj oluşturulmaya çalışıldığını anlattı. Diyarbakır'ın bu imajı hak etmediğini belirten Engin, devlet imkânları doğrultusunda kaynakları fakirlik ve yoksulluğa ayırdıklarını kaydetti. “Bizim göremediğimizi siz, sivil toplum görebiliyor bazen” diyen Ergin, birlikte güzelliklerin getirilebileceğini dile getirdi.

 ENSARİOĞLU: HİZMET EHLİNE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise ülke olarak 'hizmet' ehline çok şey borçlu olduklarını söyledi. Kimse Yok mu gönüllülerin binlerce kilometreyi katederek sadece Diyarbakır'a değil bölgeye, dünyanın dört bir yanına ulaştığını belirten Ensarioğlu, “Değerli büyüğümüzün tavsiye ettiği gibi, dinimizin emrettiği gibi çoluk çocukla geldiniz, kurbanlarınızı burada dağıttı.” dedi. Türkiye'de yüzbinlerce kişinin bayramı tatil beldelerinde, yurtdışında geçirdiğine şahit olduklarını anlatan Ensarioğlu, “Ama sizler evlerinizi, akrabalarınızı bırakıp Diyarbakır'a geldiniz. Sizin nice gönüllüler de dünyanın da farklı ülkelerine gitti. Yıllardır bunu gerçekleştiriyorsunuz. Hizmet hareketi dünyanın neresinde bir sıkıntı varsa, nerede bir fakirlik varsa, nerede bir yoksulluk varsa oraya koşuyor. Bu hizmet ehline çok şey borçluyuz. Bu ülke için çok şey yapıyorlar. İnsan kalitesini artırmak için büyük çaba gösteriyorlar. Gönül dostları ülkenin geleceğini inşa ediyorlar. Buraya kadar geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Program, batı illerinden gelen her ili temsilen bir hayırsever ile Diyarbakırlı hayırseverlerin hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Kaynak: Haber01

HABERE YORUM KAT