1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın fakir semtinde bilgisayar kursu
Diyarbakır'ın fakir semtinde bilgisayar kursu

Diyarbakır'ın fakir semtinde bilgisayar kursu

Yenişehir Belediyesi Ben û Sen Mehmet Işıkçı Gençlik Eğitim ve Kültür Evi’nde çocuklara yönelik düzenlenen ‘Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor’ adlı proje çerçevesinde eğitilen 60 çocuğa sertifikaları törenle verildi.

A+A-

Diyarbakır’ın yoğun göç alan semtlerinden Ben û Sen’deki dezavantajlı çocuklara yönelik düzenlenen ‘Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor’ adlı proje çerçevesinde eğitim alan 10-14 yaş arasındaki 60 çocuğa sertifikaları törenle verildi. Yenişehir Belediyesi Ben û Sen Mehmet Işıkçı Gençlik Eğitim ve Kültür Evi’nde, Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında 20’şer çocuktan oluşan ve 3 grup halinde düzenlenen eğitim sonrası düzenlenen sertifika törenine Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, çocuklar ve aileleri katıldı.

 Yenişehir Belediyesi Gençlik Çalışma Grubu, Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi, Habitat İçin Gençlik Derneği, Microsoft Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında düzenlenen proje ilgili bilgi veren Proje Eğitmeni Hasan Pekdoğan, Yenişehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri bu proje ile dezavantajlı çocukların bilgisayar kullanımını öğrettiklerini söyledi. Pekdoğan, dezavantajlı konumundan dolayı Ben û Sen’i özellikle seçtiklerini söyledi.

 ‘BEN U SEN OLMASI ÖNEMLİ’

 Etkinlikte konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı ise Ben û Sen’de böyle bir etkinliğin gerçekleştiriliyor olmasının, kendileri için ayrı bir önem arz ettiğini belirterek, “Çocuklarımızın teknolojiyi tanıması ve bundan sonraki yaşamlarında daha nitelikli bir şekilde kullanıyor olmaları, hem kentimiz için hem de geleceğimiz için son derece önemlidir. Bizlerde 5 bin yıldır bu kenti koruyan surların hemen yanında geleceğimizi ve bundan sonraki yaşamamızı birbiriyle bağlayacak önemli bir adım attık. Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarındaki sıcaklarda başka çocuklar, başka alanlarda zaman öldürürken, çocuklarımızın hem kişisel gelişimlerini arttırmak, hem de bir bütünüyle toplumsal kapasiteyi arttırmak için eğitmenlerimizin verdikleri uğraş övgüye değerdir. Hepinizi kutluyorum” dedi.

 Anlı, bu kentin, coğrafyanın ve dünyanın geleceğini gözleri geleceğe umutla bakan çocukların kurtaracağını belirterek, şunları söyledi: “Bundan sonra da evinizde, sokağınızda, kentinizde kendinizi daha çok geliştirin. Sizden büyük beklentisi olanları unutmayın. Bizi hayal kırıklığına uğratmayacağınızı düşünüyoruz. Hem bireysel olarak, hem de toplumsal olarak daha iyi koşullarda yaşamayı hak ediyoruz.”

 Yapılan konuşmaların ardından sertifikalar törenle dağıtılırken, kız çocukların yoğunlukta olmaları dikkat çekti.