1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın 50 yıllık güvencesi
Diyarbakır'ın 50 yıllık güvencesi

Diyarbakır'ın 50 yıllık güvencesi

Anlı, "Kentin 50 yıllık geleceğini güvence altına alacak, her yağış sonrası yolların göle dönmesini önleyecek ve su baskınına yol açan suyun drenajını ayrı bir kanalla sağlayacak altyapı çalışmaları hızla sürüyor" dedi.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, “Diyarbakır Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi” nedeniyle kazılan yolları, sonbahar ve kış mevsimindeki yağışlar nedeniyle sadece yama yaparak düzeltmeye çalıştıklarını, asfalt sezonunun açılmasıyla kent merkezinden başlayarak, en işlek yolları, caddeleri, sokakları, bulvarı hızlı bir şekilde asfaltlayacaklarını açıkladı.
 
KENTİN GELECEĞİ
 
Kentin 50 yıllık geleceğini güvence altına alacak, her yağış sonrası yolların göle dönmesini önleyecek ve su baskınına yol açan suyun drenajını ayrı bir kanalla sağlayacak altyapı çalışmalarının ardından başlayacak yol çalışmaları hakkında bilgi veren Anlı, Diyarbakır tarihinin en büyük bütçesini asfalt, yol ve kaldırım için ayırdıklarını bildirdi.
 
ALT YAPI HİZMETİ
 
Halkın şikayetlerini bildiklerini belirten Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz araba sürüyoruz veya ulaşım hizmetlerinden yararlanıyoruz, hepimiz şikâyetçiyiz. Ancak altyapı zahmetli ve maliyetli bir iştir. Seçimden sonra kaldığımız yerden devam edelim, diyebilirdik. Ama bu kararı alırken şehrin ihtiyaçlarını ve yağmur suyu şebekesinin yapımının ertelenebilir bir şey olmadığını düşündük. Biz seçimi de riski de göze alıp Dağkapı Meydanı'nı ve kentin birçok noktasını kazmayı göze aldık.”
 
BELEDİYENİN BÜTÇESİ
 
Söz konusu çalışma alanlarından araçlarıyla ve yaya olarak geçen insanların rahatsız olduğunu ve sıkıntı çektiğini bildiklerini ifade eden Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat şunu da söyleyeyim: Bu Diyarbakır'ın en son altyapı projesidir. Yıl içinde tamamlanmasıyla Diyarbakır tarihinin en büyük yol ve kaldırım çalışmasını planladık. 2015'in Nisan başı itibariyle, asfalt yapmaya başlayacağız. 176 milyonluk bir bütçemiz var.
 
Diyarbakır şehir merkezi, 4 ilçemiz ve 13 dış ilçemizin grup yolları dahil asfaltlanması, yol ve kaldırımlarının yapılmasına işine 176 milyon lira bütçe ayırdık. Bu Diyarbakır tarihinde yapılmış en büyük yatırımdır. Hani dönem dönem espri yapıyoruz: Balkonlara bile asfalt dökeceğiz.”
 
Yol konusunda kimsenin endişeli olmamasını, gerekli hazırlıkların yürütüldüğünü, Nisan başı itibariyle asfalt çalışmasının başlayacağını anlatan Anlı, yol, cadde ve kaldırımların kente yakışan, estetik ve kaliteli bir şekilde yapılacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT