25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09

Diyarbakır'ın 100 binin üzerinde işsizi var

Diyarbakır'ın 100 binin üzerinde işsizi var

05 Ekim 2013 Cumartesi 09:51

Türkiye'de 10 milyon kişinin sosyal güvenlik şemsiyesi dışında yer aldığını belirten DTSO Başkan Yardımcısı Metin Aslan, 100 binin üzerinde işsizi bulunan Diyarbakır'ın 81 il arasında 78′inci sırada yer aldığını ifade etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Ticaret Borası'nda “Kayıt dışı İstihdamla Mücadelede Yenilikçi Yöntemler”, “Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları”, “Sosyal Güvenlik Mevzuatı Kapsamında İşveren Uygulamaları” ve “İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu Uygulaması ve İşverene Getirdiği Hükümlülükler” konulu sosyal güvenlik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya; DTSO Başkan Yardımcısı Metin Aslan ve SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı Sosyal Güvenlik Uzmanı Emre Mutlu, SGK İşverenler Pirim Daire Başkanlığı Şube Müdür Vekili Eyüp Sabri Demirci, SGK İşverenler Pirim Daire Şube Müdürü Mustafa İtişken, ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'den Coşkun Demirci ve çok sayıda iş çevresi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DTSO Başkan Yardımcısı Aslan, 1929 yılında yaşanan büyük bunalımların ardından devletlerin, çalışmaları beklenmeyen risklere karşı korumak, fertlere asgari bir gelir sağlamak ve sosyal ekonomik durumun düzeltilmesi amacıyla “sosyal güvenlik” kavramını geliştirdiğini söyledi. Türkiye'de 10 milyon kişinin sosyal güvenlik şemsiyesi dışında yer aldığına dikkat çeken Aslan, 100 binin üzerinde işsizi bulunan Diyarbakır'ın 81 il arasında 78′inci sırada yer aldığını ifade etti. Diyarbakır'ın toplam iş istihdamının 350 bin civarında olduğunu ifade eden Aslan, “Bu rakamın 100 bini tarımda istihdam olanıdır. Tarımda istihdamda görünen 100 bin kişinin, yaklaşık 50 bini ücretsiz aile işçilerinden oluşmaktadır. Ancak bize göre kayıt dışı istihdam içerisinde yer alan ücretsiz aile işçilerinin de doğrudan işsizlik rakamları içine dahil edilmesi gerekiyor” dedi.

SGK Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı Sosyal Güvenlik Uzmanı Emre Mutlu ise, “İstihdamla Mücadelede Yenilikçi Yöntemler” başlığı altında sunum yaptı. SGK primlerinin çok yüksek olduğunu dile getiren Mutlu, sunumunu 3 başlık altında değerlendirdi. Toplantıya katılan iş çevreleri ise, 30 yıldır katıldıkları toplantılarda primlerin yüksek olduğunun söylendiğini dile getirdi.

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 7123
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com