1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’ı nefessiz bırakmayın, bu yanlıştan vazgeçin
Diyarbakır’ı nefessiz bırakmayın, bu yanlıştan vazgeçin

Diyarbakır’ı nefessiz bırakmayın, bu yanlıştan vazgeçin

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’ne ait arazinin yapılaşmaya açılmasına tepki göstererek, “Diyarbakır kent merkezinin temel hava koridorudur. Kent merkezinin akciğeridir. Diyarbakır’ı nefessiz bırakmayın! Yol yakınke

A+A-

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü tarafından kullanılan alanın bir kısmının yapılaşmaya açılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nün Elazığ Caddesi’ndeki kapısında yapılan açıklamaya, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)  Diyarbakır Şube Başkanı Sinan Tarı ve yönetim kurulu üyeleri ile TMMOB`a bağlı odaların temsilcileri katıldı. Mühendis, mimar ve şehir plancıları, “Hava koridorunu yapılaşmaya açmayın, kentimizi nefessiz bırakmayın” yazılı pankart açtı. 

Tescil şerhi kaldırıldı

Burada TMMOB Diyarbakır İKK adına açıklama yapan Mimarlar Odası Başkanı Şerefhan Aydın, Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesinin, Maliye Bakanlığı tarafından büyük bir cami, külliyesi ve ticari mekanlar yaptırılmak üzere 1 Ekim 2013 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildiğini hatırlattı. Diyanet İşleri Başkanlığı`nın 4 Ekim 2013 tarih ve 9812 sayılı yazısına istinaden Yenişehir ilçesinde bulunan Karayolları yerleşkesinin 28500 metrekare büyüklüğündeki alan usulsüz bir şekilde ifraz edilerek, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni plan tadilatıyla  “Dini Tesis Alanı”na dönüştürüldüğünü kaydeden Aydın, alanın tahsisinden sonra; belli merkezlerin icazetiyle çalışan Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun daha önce aldığı yanlış kararlar gibi Karayolları yerleşkesindeki 11 adet tescilli yapının tescil şerhini kaldırdığını ifade etti.

Uyarılara ve itirazlara rağmen

Bu hususta defalarca yapılan açıklamalar, uyarılar ve başlattıkları hukuki süreçlere rağmen, hükümetin bütün kurumlarıyla bu kararın uygulanması için gözlerini kör, kulaklarını ise sağır kıldığını belirten Aydın, “Bugün geldiğimiz noktada mevcut Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan onlarca ağaç kesilmiş, tescilli yapılar yıkılmış adeta bir doğa ve kültür katliamı gerçekleştirilerek alan yapılaşmaya açılmıştır.

Yapılan bu kıyımın başta İslamiyet olmak üzere hiçbir inançta yeri yoktur. Alternatif ve makul bir çok alan yaratabilecekken Dini+Ticari tesis alan inşası için özellikle bu alanın seçilmesi ve bütün uyarılarımıza ve itirazlarımıza rağmen bu alanda ısrar edilmesi elbette ki bizlerde ve kamuoyunda bir çok şüpheye yol açmış ve yapılmak istenenin halkın ibadet etme hakkı ve özgürlüğüne hizmet etmeye değil, farklı gruplara rant sağlayıp peşkeş çekmeye ve siyasal gerekçelere dayandığını açık ve net ortaya konmuştur” diye konuştu.

‘Kent merkezinin temel hava koridorudur’

Yetkililere uyarılarda bulunan Aydın, şunları kaydetti: 

“Toplumun kutsal mekanları olan camilere elbette karşı değiliz; ancak hadiste de belirtildiği gibi  ‘Kıyamet kopsa bile, o zaman elinizde bir fidan bulunuyorsa ve onu dikmek için de bir engel yoksa derhal o fidanı dikin.’ İslamiyette de ağaç kesmenin yeri yoktur.

Birbirini takip eden bir düzenle planlanan ‘Karayolları yerleşkesi-Anıt Park-Stadyum-DSİ yerleşkesi’ Diyarbakır kent merkezinin temel hava koridorudur. Kent merkezinin akciğeridir. Diyarbakır’ı nefessiz bırakmayın!

Cumhuriyet dönemi mimari eserleri olan yerleşke içerisindeki yapıların tescillerini iade edin.Alandaki ağaç kesimini durdurun ve şimdiye kadar kesilen ağaçların yerine tekrar ağaç dikimi için derhal bir kampanya başlatın!

Karayolları yerleşkesi ile beraber yıkım hazırlığı yapılan Diyarbakır Atatürk Stadyumu ile ilgili planlanan AVM+Rezidans kararı uygulanmaya henüz başlamamışken bu karardan vazgeçin!

Bugün bile kaosun sinyallerini veren Yenişehir bölgesindeki trafik yoğunluğunu bu alanları yapılaşmaya açarak bir çıkmaza sokmayın.

Parsel bazında plan değişiklikleriyle bu alanlara yüklenecek nüfus yoğunluğu insan sirkülasyonu ile Yenişehir bölgesinde yaşamın akışını durma noktasına getirmeyin, kaotik bir durum açığa çıkarmayın.

Tüm yerel yönetimlerin ve yerel dinamiklerin bu olaya karşı hassasiyet gösterip gerekli tavrı almaya çağırıyoruz.
Hükümete ve bağlı bütün Bakanlık ve kurumlarına sesleniyoruz; yapılan bu uygulamaların halka ve kente hiçbir faydası yoktur. Yol yakınken bu yanlıştan vazgeçin, yoksa kente karşı işlenen bu suçların vebalinden, bin dereden su getirseniz arınamazsınız!”

HABERE YORUM KAT