1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ı kana bulayacaklardı
Diyarbakır'ı kana bulayacaklardı

Diyarbakır'ı kana bulayacaklardı

Diyarbakır'da duyarlı bir vatandaşın ihbarı üzerine ele geçirilen ve içerisinde bulunan 200 kilogram patlayıcı etkisiz hale getirilen aracın fotoğrafları basına dağıtıldı.

A+A-

Bir vatandaş tarafından yapılan ihbarı değerlendiren jandarma ekiplerinin yol kenarına terk edilmiş araçta yaptıkları aramada, bagaj kısmında uçlarında kablo düzeneği bulunan 55 kilogramlık 2 adet LPG tankı, tankların içerisinde eritilmiş, kaynatılmış ve dondurulmuş durumda 200 kilogramlık AMFO ve plastik patlayıcı ihtiva eden 2 adet elektrikli fünyeli patlama düzenekli el yapımı patlayıcı ile 2 adet benzin dolu 17 kilogramlık teneke, 8 adet pil ve 2 adet oto kumandası, bagajdan şoför mahalline çekilmiş kablolar ve şoför aracı terk ettiğinde uzaktan aracı patlatacak bir düzenek olduğu tespit edilmişti. Söz konusu bomba, düzenekler ve eklentiler, kontrollü bir şekilde araçtan indirilerek adli makamlar ve jandarma bomba imha uzmanları kontrolünde etkisiz hale getirilmişti.


Etkisiz hale getirilen bomba yüklü araç, sahte plakalar ve araç içinde hazırlanmış bomba düzeneklerinin fotoğrafları, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından basına dağıtıldı.
Terör uzmanları, itina ile hazırlanmış bombanın patlatılması durumunda büyük ve vahim sonuçların doğabileceğini belirtti.