1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ı dilenciler bastı
Diyarbakır'ı dilenciler bastı

Diyarbakır'ı dilenciler bastı

Ramazan ayı boyunca dilenmek için ikamet ettikleri köy ve ilçelerden metropol kentlere akın eden dilenciler, geldikleri şehir merkezlerinin girişlerine çadırlar kurmaya başladı.

A+A-

On bir ayın sultanı yaklaştıkça büyük şehirlerdeki dilenci sayısı da artmaya başladı. Halkın dini ve vicdani duygularını sömürerek para toplayan dilenciler, dilenmek için geldikleri şehirlerde toplu olarak çadırlar kuruyor. Şehir merkezi girişlerindeki boş arazilere onlarca çadır kuran dilenciler, arazi üzerine kurulmuş çadırkent görüntüsü veriyor. Kurdukları çadırlarda çocuklarıyla kalan dilenciler sabah şehir merkezine gelip akşama kadar dileniyor. Gündüzleri kaldırımlarda ya da esnafları tek tek dolaşarak para isteyen dilenciler, yatsı namazıyla son kez dilenerek günü kapatıyor. Kaldırımlarda, cami avlularında veya evleri tek tek dolaşarak para ve gıda toplayan dilencilere karşı zabıtalar üst üste operasyonlar düzenliyor.

Kent dışından gelen dilenci sayısının çokluğu Güneydoğu'nun 2 milyona yaklaşan nüfusuyla en büyük kenti olan Diyarbakır'da bir hayli dikkat çekiyor. Son dönemlerde Diyarbakır'ın manevi değerinden 27 Şehit Sahabe Türbesi, 5. Harem-i Şerif olan Ulu Camii ve Gazi Caddesi'nde sayıları artan dilenciler Ramazan ayı öncesi vatandaşları çileden çıkarıyor. Aynı durum geçen yıl da yaşanmıştı. Diyarbakır'da zabıta geçen yıl düzenlediği operasyonda 2 bin civarında dilenciyi kent dışına çıkarmıştı.kullan

kullan

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Reşat Bakan, Ramazan ayının gelmesiyle özellikle bölge il ve ilçelerinden dilencilerin kent geneline yayıldıklarını belirtti. Bakan, kent genelinde çalışmalarını aralıksız devam ettireceklerinin altını çizdi. Dilencilerin Adıyaman, Şanlıurfa, Şırnak ve Malatya plakalı araçlarla geldiklerinin tespit edildiğini ifade eden Bakan, dilencilerin büyük topluluklar şeklinde kentin muhtelif yerde açtıkları çadırlarda yaşadıklarını kaydetti.

 Diyarbakır'da dilenciler Kayapınar, Sabri Petrol yanı ve Çarıklı beldesindeki arazilere çadırlar kuruyor. Dilencilerin çeşitli suçlara da karıştıklarının altını çizen Bakan, dilencilerin bilinçli olarak insanların dini duygularını istismar ettiklerine dikkat çekerek, yurttaşların bu kişilere itibar etmemelerini istedi