1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ı da uçuran proje!
Diyarbakır'ı da uçuran proje!

Diyarbakır'ı da uçuran proje!

Yeni havalimanı terminali 7 bin metrekare kapalı alana sahip iç ve dış hatlardan oluşacak, yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli olacak.

A+A-

Diyarbakır'a 257 milyon liralık yeni havalimanı terminal binası yaptırılıyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın geçen yıl, Diyarbakır Havaalanı'na yeni terminal binası yaptırılacağına ilişkin açıklamasının ardından başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Mevcut havaalanı içinde bulunan ve 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nca "atış alanı" olarak kullanılan 1 milyon 100 bin metrekerelik alan, havalimanı terminal binası, taksi yolu ile apron inşa edilmek üzere Milli Savunma Bakanlığı'ndan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne (DHMİ) devredildi.
 
Azerbaycanlılar temizledi
 
Devri yapılan alandaki mühimmatın temizlenmesi için yapılan ihaleyi kazanan Azerbaycan Mayınlı Alanların Temizlenmesi Milli Ajansı (ANAMA) ekipleri, bir süre önce alanın temizliğini tamamladı. Ardından bu alanda apron ve taksi yolunun yapımına başlandı.
 
Yeni terminal binası yapım işi ise 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nca yaklaşık bir ay önce ihale edilirken, yapılan değerlendirme sonucunda yeterliliği tespit edilen 5 firma kısa süre içerisinde teklif vermeye davet edilecek. Tekliflerin alınmasının ardından ihaleyi kazanan firmanın bu yıl içerisinde terminal binasının yapımına başlayacağı belirtildi.
 
Bin 38 araçlık kapalı otopark
 
İki yılda tamamlanarak hizmete açılması planlanan 87 bin metrekare kapalı alana sahip iç ve dış hatlar terminal binası, yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli olacak. 6 köprü, bin 38 araçlık kapalı otopark, arıtma tesisi ve ısı merkezinin yer alacağı yeni terminal binasıyla Diyarbakır Havalimanı modern bir görünüme bürünecek. Yeni apron sayesinde ise aynı anda 10 uçak yolcu indirip alabilecek. Diyarbakır Havalimanı Terminal binasının maliyetinin apron ve taksi yolu için yapılacak 29 milyon liralık harcamayla toplam 257 milyon liraya mal olacağı belirtildi.