1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'ı 18-0 kazanacağız
Diyarbakır'ı 18-0 kazanacağız

Diyarbakır'ı 18-0 kazanacağız

Bağlar'da seçim bürosuna yapmış olduğu ziyarette konuşan BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Fırat Anlı, Diyarbakır'da 18-0 kazanacaklarını belirterek, Başbakan'ın Diyarbakır mitinginin istediği gibi geçmediğini vurguladı.

A+A-

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Fırat Anlı, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile birlikte Bağlar'da bulunan seçim bürolarını ziyaret ederek seçimde çalışan yurttaşlara teşekkür etti. Anlı ve Zana'ya BDP Bağlar Belediye Eş Başkan adayları Birsen Kaya Akat ile Eşref Güler'in yanı sıra çok sayıda BDP'li eşlik etti. Gittikleri her seçim bürolarında yurttaşlar tarafından alkış ve zılgıtlar eşliğinde karşılanan adaylar BDP'nin Mevlana Halid, Selahattin Eyyubi ve Yeniköy seçim bürolarını ziyaret etti.

'Halkımıza mahcup olmayacağız'

Mevlana Halid seçim bürosunda bulunan yurttaşlara bir konuşma yapan Fırat Anlı, seçimin son gününde bile seçim çalışmaları içinde yer alacaklarını belirterek, “Size bir müjde vermek istiyoruz, Çermik her konuda BDP'nin kalesi olmuş durumda. Aynı şey Çüngüş içinde geçerli. Arkadaşlarımız büyük bir emek verdiler. Bu iki ay içerisinde onlarca defa gittik, köy köy dolaşıp halka projelerimizden bahsettik. Bu durumda Diyarbakır'da 18-0 kazanacağız” dedi. Başbakan'ın Diyarbakır mitinginin istediği gibi geçmediğini vurgulayan Anlı, “Çok ağır bir yük önümüzde bizi bekliyor. Bu emek biz tanınanlardan çok kamera arkası tanınmayan arkadaşlarımızındır. Biz onlara içten teşekkürlerimizi sunuyoruz parti olarak inşallah bu emeğe bu değere layık olacağız, halkımıza karşı mahcup olmayacağız. 30 Mart'tan sonra da sık sık beraber geleceğiz, biz belediye için değil halkımızın birliği, beraberliği için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

'İnsanlarımızın ruhu hala gençtir'

Kürt halkının geldiği aşmaya değinen Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ise Kürtler arasında oluşan ittifakın gün geçtikçe güçlendiğini söyledi. Kürt sorunun çözüme kavuşması için Kürt ittifakının elzem olduğunu sözlerine ekleyen Zana, “30 yıl önce düşündüğümüzde bu halkın gençleri silah aşkıyla yönünü dağa çevirmemiştir. Demokratik imkanlar olsaydı bugün onlar yanımızda olurdu. Keşke böyle olsaydı ama bu da bir gerçek, hiç bir halk bedel ödemeden o merhaleye gelmez. Bu kadar acı zulümlere rağmen insanlarımızın ruhu hala gençtir” dedi.

'Diyarbakır'da çalışmak isterdim'

Zana, “Seçimlerde Diyarbakır'da çalışmak isterdim. Diyarbakır, biliyorum çalışmaya gerek yok nitekim ağır taştır kolay kolay oynamaz. İç Anadolu'da başladık çalışmalarımıza. Cihanbeyli Kürtlerinin arasına girerek çalışmalarımıza başladık. Oradan İstanbul'a geçtik. Sonra Urfa, Mardin, Siirt, Batman Hakkari. Urfa'da en çok hoşuma giden şey; bugüne kadar belki elimizi bile tutmayan insanlar bize 'haktır ve zamanıdır' dediler. Bu iki söylemi derinliğine incelediğimizde bu halkın yükselişini içinde görebiliyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT