1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır,en seyrek kanserle yüz yüze gelinen il
Diyarbakır,en seyrek kanserle yüz yüze gelinen il

Diyarbakır,en seyrek kanserle yüz yüze gelinen il

Aksigorta'nın 25-46 yaş aralığındaki kişilerin kanser hastalığı konusundaki görüşlerini tespit etmek üzere yaptırdığı araştırmaya göre, Türkiye genelinde kendisi, ailesi ya da akrabası nedeniyle kanserle yüz yüze gelenlerin oranı yüzde 44.

A+A-
Trabzon'da yüzde 71'lere çıkan kanserle yüz yüze gelme oranı Diyarbakır'da yüzde 26'ya düşüyor.
 
1-7 Nisan Kanser Haftası… Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından hazırlanan Türkiye Kanser İstatistiklerine göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 162 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Kanser Araştırması Uluslararası Ajansı'nın (IARC) Dünya Kanser Raporu'na göre ise dünyada 2008'de bir yılda 12.4 milyon yeni kanser vakası saptanırken, 2012 yılından bu yana her yıl 14 milyon yeni kanser vakası tespit ediliyor. Bu rakamın gelecek 20 yıl içinde 22 milyona çıkabileceği belirtiliyor.
 
2008'de 7.6 milyon olarak belirlenen kanser kaynaklı ölümlerin yılda 8.2 milyona ulaştığı ve bu rakamın yine 20 yıllık süre içinde 13 milyona ulaşacağı öngörülürken, Türkiye genelinde kendisi, aile bireyi ya da akrabası nedeniyle kanserle yüz yüze gelenlerin oranı yüzde 44. Bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 71 ile Trabzon iken, kanserle yüz yüze gelme oranı en düşük il yüzde 26 ile Diyarbakır…
 
TÜRKİYE'DE YÜZDE 44, TRABZON'DA YÜZDE 71, EN ŞANSLI İL İSE DİYARBAKIR
 
 
Aksigorta'nın Araştırma Şirketi Yöntem'e yaptırdığı CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemi ile İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon'da yaşayan 25-45 yaş grubuna dahil toplam 639 kişi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye genelinde her 100 kişiden 44'ü kendisi, aile bireyleri ya da akrabası nedeniyle kanser vakası ile yüz yüze gelmiş durumda. Araştırmaya göre, toplumumuzun %33,6'sı bu deneyimi akrabaları nedeniyle yaşarken, %8,1'i anne-babası, %1,7'si bizzat, binde 5'i ise çocukları nedeniyle yaşamış.
 
Söz konusu oran, bölgesel olarak da dikkat çekici ölçüde farklılıklar gösteriyor. Oranın en yüksek olduğu illerin başında %71 ile Trabzon geliyor. Trabzon'u %55 ile İstanbul ve %54 ile Samsun, %52 ile Erzurum takip ediyor. Araştırmaya göre kanser deneyiminin en az yaşandığı iller ise sırasıyla %26 ile Diyarbakır, %35 ile İzmir, %34 ile Bursa, %35 ile Malatya ve Tekirdağ, %38 ile Ankara.
 
Kanser Deneyiminin Kanser Deneyiminin
 
İl
 
Oran
 
Diyarbakır
 
26%
 
İzmir
 
35%
 
Bursa
 
34%
 
Malatya
 
35%
 
Tekirdağ
 
35%
 
Ankara
 
38%
 
En Yüksek Oranda Yaşandığı İller En Düşük Oranda Yaşandığı İller
 
İl
 
Oran
 
Trabzon
 
71%
 
İstanbul
 
55%
 
Samsun
 
54%
 
Erzurum
 
52%
 
Araştırmaya katılanlara “Ailenizde kaç kişi herhangi bir kanser vakası yaşadı?” sorusu da soruldu. Katılımcıların %57'si 1 kanser vakası yaşandığını belirtirken, 2 ya da 3 kanser vakası yaşandığını belirtenlerin oranı %36, 4 ve daha fazla vaka yaşandığını belirtenlerin oranı ise %7.
 
BEŞ KİŞİDEN DÖRDÜ HİÇ KANSER TARAMASI YAPTIRMAMIŞ
 
Araştırma, kanser taramasını da hiç önemsemediğimizi ortaya koydu. Araştırmaya katılan her 5 kişiden 4'ü hayatında hiç kanser taraması yaptırmadığını dile getirirken yaptıranların oranı yüzde 20. Kanser taraması yaptıranların oranı, kendisi, ailesi ya da akrabası nedeniyle kanser deneyimi yaşayan kişilerde yüzde 30 iken, bu oran deneyim yaşamayan kişilerde %12'ye düşüyor.
 
HASTALIĞI YENME KONUSUNDA POZİTİF YAKLAŞIM HAKİM
 
Kanser olacağını öğrenen kişinin duygu ve düşüncelerinin de belirlendiği araştırma, toplumumuzun hastalığı yenme konusunda büyük oranda pozitif yaklaşım içinde olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların %59'u “kanser teşhisi konan kişinin hastalığı yeneceğine inanarak hemen tedavi olmak isteyeceğini” belirtiyor. Bu dönemde kişinin akrabalarından yüksek düzeyde ilgi bekleyeceğine inananların oranı %61 iken, büyük korku ve çaresizlik duyacağına inananların oranı %49, inanmakta güçlük çekerek hastalığını inkar edeceğini düşünenlerin oranı ise %33.
 
ALTERNATİF TEDAVİLERE İNANANLARIN ORANI YÜZDE 39
 
Araştırmaya katılanlara kanser tedavisinde bitkisel tedavi, pozitif enerji, masaj ya da akupunktur gibi yöntemlerin etkisine inanıp inanmadıkları da soruldu. 100 kişiden 39'u bu tür tedavilere inandığını dile getirirken, 41'i inanmadığını belirtti. Bu konuda tereddüt yaşanların oranı ise %20. Kanser deneyimi yaşamış kişilerde alternatif tedavilere inanma oranı %47'ye yükselirken, bu deneyimi hiç yaşamamış kişilerde oran %33'e düşüyor.
 
 
(Diyarinsesi.org MY)
 

HABERE YORUM KAT