1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’dan yurtdışına havadan ilk sefer yapıldı
Diyarbakır’dan yurtdışına havadan ilk sefer yapıldı

Diyarbakır’dan yurtdışına havadan ilk sefer yapıldı

Diyarbakır Havalimanı’ndan ilk yurtdışı seferi Erbil’e düzenlendi. THY uçuş ağına Diyarbakır-Erbil-Diyarbakır seferlerini de ekleyerek bölgedeki etkinliğini artırdı.

A+A-

Dün itibariyle, Diyarbakır- Erbil- Diyarbakır güzergâhında düzenlenen ilk sefer ve bundan sonraki seferlerin, ülkenin özellikle doğu-güneydoğu kesiminde ikamet eden yolcular bilhassa Irak ve Ortadoğu pazarında iş yapan iş adamları için büyük önem arz ediyor.

Zamandan tasarruf edecek olan iş adamlarının ihracatın yüzde 50’sinden fazlasını yaptıkları Ortadoğu’yla daha fazla iş anlaşmaları yapması bekleniyor. İlk uçuş, TK846 sefer sayısı ve Airbus A321 tipi uçakla saat 15.35’te gerçekleştirildi. Sembolik olarak Diyarbakır’dan Erbil’e bölge iş adamları ve gazeteciler uçtu. Erbil havaalanında, Türk ve Irak Kürdistan Bölgesinden yetkililerin, iş camiasının katılımıyla geniş bir basın toplantısı düzenlenecek.
 
Törene mehdi Eker katıldı
 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, uçuş öncesinde Diyarbakır Havalimanı'nda yeni terminal binasının önemine basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Diyarbakır ziyareti sırasından yurt dışı uçuşların başlayacağına ilişkin müjdeyi daha önce verdiğini anımsatan Eker,  “Uçak seferleri, Diyarbakır ile Erbil arasındaki ticari ve turistik ilişkilerin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacak. Bu son derece önemlidir. Şimdilik sadece yolcu taşımacılığı ama gümrük altyapısı müsait olduğu için ihtiyaç halinde bunun kargo taşımacılığına da dönüşebilme ihtimali var. Valimiz, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri, iş dünyası ile çeşitli kesimlerinden arkadaşlarımızın iştirak edeceği ilk seferde Erbil'e gideceğiz” dedi.
 
Haftanın 3 günü sefer düzenlenecek

Vali Hüseyin Aksoy ise uçuşların Erbil ile Diyarbakır arasında yakınlaşmayı sağlayacağını söyledi. Ticari ilişkilerin bundan sonraki süreçte daha hızlı gelişmesini beklediklerini aktaran Aksoy, “Buradan iş adamlarımızla bir heyet olarak Erbil'e intikal edeceğiz. Orada temaslarda bulunacağız. Önümüzdeki süreçte karşılıklı uçuşlarla bu ilişkilerin daha iyi bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Haftada 3 gün uçuşlar gerçekleştirilecek. Doğrudan uçuşların gerçekleştiriliyor olması da bölgeye önemli bir hareketlilik sağlamış olacak” dedi.
 
Özkılıç’tan teşekkür

Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı A.Aziz Özkılıç’da törende gazetecilere konuştu. Daha önce Erbil’e gitmek için Habur sınır kapısında saatlerce sıra beklediklerini anımsatan Özkılıç, “Çok şükür bugünleri de gördük. Artık Erbil’e bir saate gideceğiz. Oradaki işlerimizi gün içinde tamamlayıp yeniden Diyarbakır’a dönebiliriz. Aynı şekilde oradan gelen bir misafirimizi, burada ağırlayıp işini bitirdikten sonra aynı gün yolculayabileceğiz. Bu seferlerin başlamasıyla beraber mesafe kısaldığı için zamanda da bir tasarruf oldu. Diyarbakır- Erbil uçuşlarının, Diyarbakırlı işadamlarının orta doğuya açılmalarını daha da kolaylaştıracak diye düğşünüyorum. Bu hizmetin gerçekleşmesinde emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.  
 
 
HY tarafından yapılacak seferlerde fiyatlar Erbil’den Diyarbakır’a gidiş-dönüş 169, Diyarbakır’dan ise gidiş-dönüş 290 dolardan başlıyor. Seferler Pazartesi, Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilecek.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT