1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan uyarı: Süreci koruyun
Diyarbakır'dan uyarı: Süreci koruyun

Diyarbakır'dan uyarı: Süreci koruyun

Kürt sorununun çözümü konusunda farklı görüşleri savunan Diyarbakır'daki 159 kitle örgütünden ortak açıklama: Sürecin devamına ilişkin her türlü hata ve saldırıya engel olunmalı.

A+A-

Diyarbakır'daki 159 sivil toplum  temsilcisi bir araya gelerek, Kürt sorununun çözümüne yönelik başlatılan sürece tam destek verirken, tarafların süreci bozmaya dönük girişim ve saldırılardan uzak durması gerektiğini söyledi. İHD Başkanı Raci Bilici, "İmralı'da yürütülen görüşme süreci başladığı ilk andan itibaren, bu sürecin hassas olduğu ve her an süreci bozmaya dönük girişimlerin olabileceği yönündeki uyarılar tüm kesimler tarafından yapılmıştı. Bu nedenle; öncelikle tarafların da süreci bozmaya dönük girişim ve saldırılardan uzak durması gerekmektedir" dedi.

Diyarbakır'da, aralarında Kürt sorununun çözümünde farklı görüşlere sahip 159 dernek, meslek odası, sendika, kadın merkezi, kooperatif, spor kulüpleri ve diyalog gruplarının temsilcileri, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti lokalinde bir araya gelerek, Kürt sorununun çözümüne yönelik sürece tam destek verirken, bunu bozmaya dönük girişimlerden uzak durulması gerektiğini dile getirdi. Temsilciler adına konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Türkiye 'nin son aylarda büyük umutlarla yeni barış sürecine girdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Devlet yetkililerinin PKK lideri sayın Abdullah Öcalan ile başlattığı diyalog, ileri bir aşamaya gelmiş, Öcalan ile bazı heyetler düzeyinde görüşmeler gerçekleşmiştir. Bu sürecin başlaması Türkiye genelinde, özellikle de bölgemizde bir umut yaratmıştır. Geçmişte başlatılan ancak, sonuç vermeyen deneyimlere rağmen toplum yapılan görüşmelere desteklemiş, Sivil toplum örgütleri de diyalogun sürmesi gerektiğini her fırsatta dile getirilmiştir. Bölgenin sivil toplum örgütleri olarak, yürütülen görüşmelerin barış sürecinin gelişimi açısından önemli olduğunu her fırsatta dile getirmeye çalıştık. Nitekim bu süreçte rol alabileceğimizi, üzerimize düşen bir görev ve sorumluluk olması halinde tereddütsüz bunu yerine getirebileceğimizi deklare ettik. Bu süreçte, görüşmelere ve diyalog sürecine çok fazla dahil olmasak da, yürütülen çalışmaların yanında olduğumuzu belirttik."

'OLUMSUZ GELİŞMELERE DİKKAT'

Yapılan görüşmeler ve hükümetin Öcalan ile kurduğu diyalogun, günümüze kadar olumlu bir seyir izlediğini belirten Bilici, son günlerde bu süreci akamete uğratacak nitelikte bazı olumsuz gelişmeler görüldüğünü söyledi. Bilici, şöyle dedi, "Görüşme tutanaklarının basına sızdırılması, yürütülen askeri operasyonlar ve Kandil'e yönelik düzenlenen hava saldırıları başlatılan sürece zarar vermektedir. Böyle önemli bir sürecin yaşandığı bir dönemde hâlâ ölümlerin yaşanması başlatılan sürece inancı zedelemektedir. Bunun dışında sınır hatlarında askeri yığınakların yapıldığına yönelik bilgiler de bulunmaktadır. Barış, diyalog ve müzakerelerin konuşulduğu süreçte böyle operasyonların yapılması ve insanların yaşamını yitirmesi kabul edilebilecek durum değildir."

İmralı'da yürütülen görüşme sürecinin başladığı ilk andan itibaren, bu sürecin hassas olduğu ve her an süreci bozmaya dönük girişimler olabileceği yönündeki uyarıların tüm kesimler tarafından yapıldığını dile getiren Raci Bilici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Öncelikle tarafların da süreci bozmaya dönük girişim ve saldırılardan uzak durması, özellikle devam eden askeri operasyonların bir an önce son bulması gerekmektedir. Diğer taraftan TBMM'de bazı siyasi partilerin sürece denk düşmeyen açıklamaları halkımızda var olan barış umutlarını kırmaktadır. Bölgemizde ve Türkiye genelinde halkın büyük çoğunluğu bu süreci desteklemekte ve onurlu bir barışın gerçekleşmesini istemektedir. Biz imzası bulunan sivil toplum kuruluşları olarak, yürütülen barış görüşmelerini desteklediğimizi bir kez daha deklere etmek istiyor ve tekrardan çağrıda bulunuyoruz; halkların barış umutlarını kırmayalım. Gelin hep birlikte ülkemizin aydınlık geleceğini inşa edelim."

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İHD Başkanı Raci Bilici, bir gazetecinin PKK'nın elinde bulunan asker ve kamu görevlilerinin serbest bırakılmasıyla ilgili yeni bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorusu üzerine, "Örgütün elindeki kamu görevlilerinin serbest bırakılması konusunda sürekli çağrı yaptık, çağrımızı yineliyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni de yerine getirmeye hazırız" dedi.

HABERE YORUM KAT