1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan Suriye'ye insani yardım
Diyarbakır'dan Suriye'ye insani yardım

Diyarbakır'dan Suriye'ye insani yardım

DİYARBAKIR- İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Diyarbakır'dan Suriye'ye 27 TIR yardım malzemesi gönderdi.

A+A-
Diyarbakır'ın Bağlar İlçe Belediyesi Makina İkmal Garajı'nda yardım TIR'larının uğurlama töreni yapıldı. Afrin'e 7, Kobani'ye 13 ve Cizire bölgesine 7 TIR olmak üzere toplam 27 TIR Suriye'ye hareket etti.
 
Bağlar Belediyesi Makine İkmal Garajı'nda düzenlenen uğurlama törenine, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Eşref Güler ve DTK Rojava Komisyon Başkanı Hüseyin Yılmaz katıldı.
 
TIR'ların hareketi öncesi bir açıklama yapan İHH Genel Başkanı Hüseyin Yıldırım, Ortadoğud'aki diğer milletlerin de sıhhat ve selamete ulaşması için bu tarihi birlikteliklerin, haklarının verilmesiyle barışın ve çözümün kalıcı olmasına inandıklarını söyledi. Yıldırım, "Barış sürecini sürdüren herkese gönülden teşekkür ediyorum. Ben bu bölgede yaşayan biriyim anlıyorum biliyorum buranın insanın halinden. Barış süreci ne olursa olsun devam etmeli masadan asla kalkınmamalı taraflar mutlaka temkinli hareket etmeli" dedi.
 
"GELECEĞİN KARDEŞLİK KÖPRÜLERİ OLUŞTURULMALI"
 
Geleceğin inşasının ve köprü oluşturulması gerektiğini kaydeden Yıldırım, "Rojava bölgesinde hepimizin bildiği gibi insanların ihtiyacı her gün artmaktadır. Şuan Suriye'nin genelinde 10 milyona yakın insan yerlerinden ve yurtlarından edilmiştir. Bunların 3 milyon insanı Suriye'nin dışında bulunmakta. 7 milyon insan ise Suriye içerisinde çeşitli bölgelerde gezinip duruyor. Rojava ve kanton bölgesinde bulunan insanların etnik köklerine baktığımız zaman çoğunluk Kürtlerdir. 27 TIR'ımız kapılardan içeri girecek ve gözlemcilerin kontrolü ile Kürt kardeşlerimize dağıtılacak. Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odası, Mimarlar Odası, Mazlum-Der, Özgür-Der, İHH ve Diyarbakır Barosu olmak üzere gözlemci kadrosuna sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından TIR'lar Suriye'ye gitmek üzere yola çıktı. 27 TIR'ın yarın itibariyle bölgeye ulaşılması bekleniyor.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT