1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan sinemaya mor bir dokunuş
Diyarbakır'dan sinemaya mor bir dokunuş

Diyarbakır'dan sinemaya mor bir dokunuş

"Sinemaya Mor Bir Dokunuş" projesiyle sinemacılık eğitimi alacak kadınlar, Diyarbakır'daki kadınlar gizli kalmış, anlatamadığı ve ya bir şekilde anlatmak istediklerini ekrana taşıyacak.

A+A-

 

Bağlar Belediyesi, "Sinemaya Mor Bir Dokunuş: Zula Hikayeler" projesiyle Diyarbakırlı kadınları sinemacılıkla tanıştırıyor.
Anna Lindh Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirilecek proje 18-30 yaş arasında sinema eğitimi almamış tüm kadınlara açık olacak.
Proje koordinatörü Esra Özban, sinemaya ilgisi olan ancak sosyo-ekonomik koşulları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve bölgenin politik sebeplerinden dolayı sinema eğitimine erişememiş 25 kadınla projeyi hayata geçireceklerini söyledi. "Projenin kadınların kendileri bir şeyler paylaşarak film yapmalarının güzel bir olanak olduğuna inanıyoruz" dedi.
Beş ay sürecek projenin ilk üç ayı teorik eğitim süreci, bir ay çekimler, bir ay ise kurgu süreci olarak tasarlanmış. Projenin sonunda 25 kadının beşer kişililik gruplar halinde beş film üretmesini planlanıyor.
 
Senaryoyu kadınlar yazacak
 
Sosyo-kültürel etkinliklerle kadınların görünürlüğünün artmasına yardımcı olacaklarını kaydeden Özban, "Diyarbakır'daki kadınların gizli kalmış, anlatamadığı ve ya bir şekilde anlatmak istediklerini ekrana taşınmasını istiyoruz. Bunun için böyle bir ayrıcalık yapmak istiyoruz" diye konuştu.
"Yine kadınlarla hep beraber tartışarak, öğrenerek ve paylaşarak bir şeyler yapmak önemli. Bu akademik bir eğitim değil, daha çok deneyim aktarımı üzerinden ilerleyecek bir eğitim. Oradan çıkacak senaryolar oraya gelecek insanların yaşadıkları, anlatmak istediklerinin payı olacak. Bu nedenle çıkacak projeler kadar kadınların hep beraber üretmeleri ve çalışmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz."
Sinema eğitiminden faydalanmak isteyen kadınların 30 Kasım'a kadar Bağlar Belediyesi Proje Ofisine başvurularını yapmaları gerekiyor. Eğitim 24 Kasım 2012'de başlayacak.
 
Başvuru Adresi: Bağlar Belediyesi Proje Ofisi- Sento Caddesi Toptancılar Sitesi Arkası - Diyarbakır 

HABERE YORUM KAT