1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan lezzet yolculuğu
Diyarbakır'dan lezzet yolculuğu

Diyarbakır'dan lezzet yolculuğu

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın onur konuğu olan Diyarbakır tarihi mekanlarının maketinden oluşan stantı ve kente özgü yöresel lezzetleriyle fuarda adından söz ettirmeyi başardı.

A+A-

İzmir Enternasyonal Fuarı 83. Kez kapılarını dünyaya açarken Diyarbakır da kale kapılarını ilk kez İzmir Fuarı'na açtı. Fuarın üçüncü holündeki bin metrekarelik alan bu yıl onur konukları olan Malatya ve Diyarbakır'a ayrıldı.

Holden girişte Diyarbakır kalesinin maketi karşılıyor ziyaretçileri. Kentin tarihi güzelliklerinin fotoğraflarının bulunduğu kısmı geçerken bir anda kendinizi Diyarbakır'a gelmiş gibi hissettiriyor. Otel ve acentelerin bulunduğu alanı geçtikten sonra Hasanpaşa hanının neredeyse birebir yapılan maketinde esnaflar handaki yerini almış bulunuyor. Meşhur Diyarbakır kadayıfının yapılarak satıldığı Hacı Levent günde ortalama 400 kilo kadayıf satıyor. Fuar ziyaretçileri ikram edilen kadayıfın lezzetini tattıktan sonra almadan geçemiyor. Diyarbakır'dan getirdikleri kadayıfı burada pişirerek, taze ve sıcak biçimde sattıklarını söyleyen Zahit Usta Diyarbakır kadayıfını İzmirlilerle tanıştırdıklarını söylüyor.

Şeker hastası olduğunu söyleyen fuar ziyaretçisi “Bana yasak olmasına rağmen cezp edici görüntüsüne dayanamadım. Ayrıca çok da lezzetli” diye konuştu. Hacı Levent'in yanı başındaki dükkanda ise Tanrıkulu Bakırcılık kente özgü bakır işlemelerin bulunduğu ürünlerin satışını ve tanıtımını yapıyor. Pestil, sucuk, örgü peynir, sumak, lokum ve karpuz çekirdeği gibi kuruyemişlerin aralarında bulunduğu 30 çeşit ürünün satışa sunulduğu Sürgücü Gıda'nın yetkilisi Oktay Demir de fuarların önemine dikkat çekerek, satıştan ve ilgiden oldukça memnun kaldıklarını söyledi.

Yöresel lezzet şöleni

Kadın dayanışmasının ve kolektif üretimin önemli bir örneği olan Bağlar Kadın Kooperatifi de stanttaki yerini aldı. Kadınların ürettiği yöresel kıyafetler, çantalar ve takıların bulunduğu standa kadınlar büyük ilgi gösterdi. Bağlar Kadın Kooperatifi yöneticisi Nazmiye Özel, fuarda satışın yanı sıra yeni insanlar ve farklı kültürlerle tanıştıklarını ve her yıl gelmeyi planladıklarını söyledi. Diyarbakır'da üretilen Mervani Kahvesinin satıldığı stantta ise Mehmet Ali Sever fuar süresince katılımcılara kahve pişirerek ikram ediyor. Sever içerisinde 7 çeşit malzemenin ve kendine özgü lezzet sırrından oluşan kahvenin dibekle dövülerek yapıldığını söylüyor.

Diyarbakır mutfağının köklü mozaiğini oluşturan Kürt, Ermeni ve Arap gibi halkların mutfağından örneklerin bulunduğu yöresel lezzetler İzmirlilerin damak zevkine sunuldu. Umut Ciğercisinin tezgahında kuyruklar oluşurken, Hayatın Lezzet Durağı adlı restoranın tezgahı da fuar katılımcılarının durağı oldu. Ekşili dolma, kaburga dolması ve içliköftenin yapılarak satıldığı stantın önü bu lezzetin tadına varmak isteyenlerle dolup taştı.

Diyarbakır'dan İzmir”e lezzet yolculuğu

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın onur konuğu olan Diyarbakır tarihi mekanlarının maketinden oluşan stantı ve kente özgü yöresel lezzetleriyle fuarda adından söz ettirmeyi başardı. Suriçinin tarihi mekanları fuara taşınarak, İzmir'de yaşayan Diyarbakırlılar ve Diyarbakır'ı hiç görmeyen İzmir ve çeşitli ülkelerden katılımcılar kentin tarihsel ve kültürel özellikleriyle tanıştırılmış oldu.

Fuara katılan esnaflar ilgiden ve satıştan oldukça memnun kaldı. İzmir Enternasyonal Fuarı 83. Kez kapılarını dünyaya açarken Diyarbakır da kale kapılarını ilk kez İzmir Fuarı'na açtı. Fuarın üçüncü holündeki bin metrekarelik alan bu yıl onur konukları olan Malatya ve Diyarbakır'a ayrıldı. Holden girişte Diyarbakır kalesinin maketi karşılıyor ziyaretçileri. Kentin tarihi güzelliklerinin fotoğraflarının bulunduğu kısmı geçerken bir anda kendinizi Diyarbakır'a gelmiş gibi hissettiriyor. Otel ve acentelerin bulunduğu alanı geçtikten sonra Hasanpaşa hanının neredeyse birebir yapılan maketinde esnaflar handaki yerini almış bulunuyor.

Meşhur Diyarbakır kadayıfının yapılarak satıldığı Hacı Levent günde ortalama 400 kilo kadayıf satıyor. Fuar ziyaretçileri ikram edilen kadayıfın lezzetini tattıktan sonra almadan geçemiyor. Diyarbakır'dan getirdikleri kadayıfı burada pişirerek, taze ve sıcak biçimde sattıklarını söyleyen Zahit Usta Diyarbakır kadayıfını İzmirlilerle tanıştırdıklarını söylüyor. Şeker hastası olduğunu söyleyen fuar ziyaretçisi “Bana yasak olmasına rağmen cezp edici görüntüsüne dayanamadım. Ayrıca çok da lezzetli” diye konuştu.

Hacı Levent'in yanı başındaki dükkanda ise Tanrıkulu Bakırcılık kente özgü bakır işlemelerin bulunduğu ürünlerin satışını ve tanıtımını yapıyor. Pestil, sucuk, örgü peynir, sumak, lokum ve karpuz çekirdeği gibi kuruyemişlerin aralarında bulunduğu 30 çeşit ürünün satışa sunulduğu Sürgücü Gıda'nın yetkilisi Oktay Demir de fuarların önemine dikkat çekerek, satıştan ve ilgiden oldukça memnun kaldıklarını söyledi.

Kadın dayanışmasının ve kolektif üretimin önemli bir örneği olan Bağlar Kadın Kooperatifi de stanttaki yerini aldı. Kadınların ürettiği yöresel kıyafetler, çantalar ve takıların bulunduğu standa kadınlar büyük ilgi gösterdi.

Bağlar Kadın Kooperatifi yöneticisi Nazmiye Özel, fuarda satışın yanı sıra yeni insanlar ve farklı kültürlerle tanıştıklarını ve her yıl gelmeyi planladıklarını söyledi. Diyarbakır'da üretilen Mervani Kahvesinin satıldığı stantta ise Mehmet Ali Sever fuar süresince katılımcılara kahve pişirerek ikram ediyor. Sever içerisinde 7 çeşit malzemenin ve kendine özgü lezzet sırrından oluşan kahvenin dibekle dövülerek yapıldığını söylüyor. Diyarbakır mutfağının köklü mozaiğini oluşturan Kürt, Ermeni ve Arap gibi halkların mutfağından örneklerin bulunduğu yöresel lezzetler İzmirlilerin damak zevkine sunuldu. Umut

Ciğercisinin tezgahında kuyruklar oluşurken, Hayatın Lezzet Durağı adlı restoranın tezgahı da fuar katılımcılarının durağı oldu. Ekşili dolma, kaburga dolması ve içliköftenin yapılarak satıldığı stantın önü bu lezzetin tadına varmak isteyenlerle dolup taştı.
 

HABERE YORUM KAT