1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan kumru çıkarması
Diyarbakır'dan kumru çıkarması

Diyarbakır'dan kumru çıkarması

Yılda 500 STK ağırlayan Diyarbakır, ilk kez iade-i ziyaret yapacak. Bölge işadamları, "Birçok STK, ilimizde kebap yedi ve döndü. Biz İzmir'de hem kumru yiyeceğiz hem de fırsatları anlatacağız" dedi.

A+A-

Türkiye tarihinde ilk kez Diyarbakırlı işadamları 50'ye yakın bir katılımla İzmir'e ticari ziyaret yapmaya hazırlanıyor. Her yıl ortalama 500 heyeti ağırlayan, ancak kendisi hiçbir ziyarette bulunmayan Diyarbakır iş dünyası Batı'ya açılmış olacak. Projenin çıkış noktası Güneydoğu ziyaretlerinde verilen vaatlerin havada kalması ve bölgeler arasındaki görüşme dengesizliliği oldu.

YETERİNCE KEBAP YEDİK

Organizasyonun bir ilk olduğunu belirten Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, hedeflerinin İzmir ve Diyarbakır arasındaki entegrasyonu artırmak olduğunu söyledi.

Güneydoğu illerinin misafirperver yapısı gereği iş ziyaretlerine her zaman açık olduğunu belirten Akbal, "Ancak ortada bir dengesizlik var. Diyarbakır her yıl 500 heyeti ağırlıyor. Başımızın üstünde yerleri var. Ama birçok STK ve iş heyeti burada sadece kebap yiyip gidiyor. Öte yandan Diyarbakır'ın yaptığı dış ziyaret neredeyse sıfır. Bu farkı gidermek istiyoruz. İzmir iş dünyası yakın zamanda Diyarbakır'a geldi, güzel bir kebap sofrası kurduk. Bize de İzmir'de kumru ikram edecekler. Diyarbakır'ın ticari fırsatlarını anlatacağız. Ortak yatırım planlayan arkadaşlarımız da var" dedi.

MARTTA KARDEŞ DERNEK OLACAKLAR

Organizasyonun bir ilk olduğunu belirten TÜGİAD Ege Şube Başkanı Musa Turhan ise GÜNGİAD ve TÜGİAD EGE arasında kardeş dernek protokolü imzalanacağını söyledi. 2014 yılı içinde ortaklaşa birçok proje üreteceklerini de vurgulayan Turan, "Hedefimiz birlikteliği artırmak" dedi.

GENÇ İŞADAMLARININ ORGANİZASYONU OLDU

Organizasyonun mimarları Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) ve Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) oldu. Mart başında İzmir'de gerçekleşecek buluşmaya ev sahipliğini ise TÜGİAD'ın Ege şubesi yapacak. Ticarette ön yargıları kırmaya hedeflediklerini belirten TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, iki bölge arasındaki ticaret hacmini en üst seviyeye çıkarmak istediklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT