1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Diyarbakır’dan kalkan jetlerin akıbeti beli değil”
“Diyarbakır’dan kalkan jetlerin akıbeti beli değil”

“Diyarbakır’dan kalkan jetlerin akıbeti beli değil”

Siyasi parti temsilcileri ve İslami sivil toplum kuruluşları, tarafından darbe girişiminde dolayı Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’a ziyaret gerçekleştirdi.

A+A-

Siyasi parti temsilcileri ve İslami sivil toplum kuruluşları,  darbe girişiminde dolayı Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’a ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret sonrası değerlendirmelerde HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeymus Tanrıkulu, Diyarbakır’dan kalkan jet uçakların akıbetinin belli olmadığını söyledi.

HÜDAR PAR Diyarbakır İl Başkanı Tanrıkulu, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar ve İslami sivil toplum kuruşları, darbe nedeniyle Vali Aksoy’a destek anlamında ziyaret gerçekleşti.

Basına kapalı toplantı gerçekleştirildikten sonra konu hakkında açıklamalarda bulunan Tanrıkulu, halkımızın kararlı duruşuyla bu darbecilere gerekli ders verildiğini belirtti.

Dün gece Türkiye’yi kaosa sürükleyebilecek bir darbe teşebbüsünde bulunulduğunu ifade eden Tanrıkulu, “Halkımızın kararlı duruşuyla bu darbecilere gerekli ders verildi ve bu darbeciler emellerine ulaşamadılar. Türkiye’nin her merkezinde halk sokağa döküldü. Diyarbakır’da da halkımız sokağa döküldü buna duyarlı olarak tepkilerini dile getirdiler. İslami STK’lar ve bazı siyasi partilerle bir durum değerlendirmesi yaptık. Ne yapabiliriz en azından bir araya gelip tepkimizi dile getirip Diyarbakır’dan dünyaya mesaj vermek gerektiğine inandık.” dedi

Bu darbe girişimden dersler çıkarmak gerektiğini belirten Tanrıkulu, “Tutuklamalara baktığımızda basit bir girişim olmadığını görünmektedir. Netice itibariyle halkın zalimlere karşı müstekbirlere karşı duruşu bizim için çok önemlidir. Halk kendi iradesine sahip çıktı. Kendi geleceğine sahip çıktı en azında on yıllarca bizi geriye götürebilecek maddi ve manevi kayıplar verebilecek ve hatta uluslar arası emperyalistlerin oyuncağı olmuş tetikçiliğini yapmış olan bu darbecilerin arzularına ulaşmalarına mani oldu. Başta Diyarbakır halkı olmak üzere darbeciler karşı izzetli bir şekilde durup direnen ve onlara en güzel cevabı veren halkımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu son olarak, “Diyarbakır’da darbeciler yönelik herhangi destek olmadığı, belirgin bir şekilde lokal diyebileceğimiz istisna fertler bazında bazı teşebbüsler olmuş. Fakat bunlarda etkisiz hale getirilmiştir. 2’nci taktik Hava Komutanlığı’nda yapılan bir operasyon var bu operasyon hala devam ediyor. Orada gözaltılar var. Sayıları tam olarak bilmiyorum darbe girişiminden önce Diyarbakır’dan bazı uçakların kaldırıldığı bu uçakların hala geri gelmediği akıbetlerin ne olduğu araştırma konusu, onun dışında kurumlar arasında herhangi bir çelişki, çekişme yok tamamen herkes görevleri başlarında durmaktadırlar olumsuz bir durum yok.” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT