1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan İspanya'ya gömlek
Diyarbakır'dan İspanya'ya gömlek

Diyarbakır'dan İspanya'ya gömlek

Diyarbakır'da 130 genç kızın çalıştığı farikada birbirinden güzel üretilen gömlekler yurtdışında görücüye çıkıyor.

A+A-

Fabrika sahiplerinden Yılmaz Karahanoğlu, bölgede oluşan huzur ve emniyet ortamının kendilerine kamçıladığını belirterek, nihayet günlerdeki olayların sulh sürecini bozmaması temennisinde bulundu.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde kurulan gömlek fabrikasında üretilen ürünler şimdilerde İspanya'nın gözde markası oldu. Yapılan anlaşmalar gereği ayda 50 bin tane gömleği üreterek İspanya'ya gönderen fabrika sahibi Yılmaz Karahanoğlu, bölgede bulunan genç vasıfsız ve işsiz nüfusa susuz ziraat dışında amel imkanları oluşturmak olduğunu dedi.

ERKEN YAŞTA EVLİLİKTEN KURTARILDILAR

Bölgedeki genç amel gücünün vasıfsız olması ve amel imkanlarının kısıtlı olmasından ötürü garp bölgelerine mevsimlik amele olarak fındık, kayısı, pamuk, kiraz vs. toplamak için gitmek zorunda kaldığına değinen Karahanoğlu, "Bu işsizlikten ötürü fakirlik bütün aileye sirayet etmektedir.İş imkanı sağladığımız işçilerin bundan ötürü kendilerinin ve ailelerinin duacı olduklarını görmekteyiz. Kimi işçilerimiz "Bu işe girmeseydik ailelerimiz 60-70 yaşlarında dul kalan erkeklere başlık parası altında parayla satılmaya maruz kalırdık" diyorlardı. Bu işyerinde amel imkanı bulduğumuzdan beri böyle teklifler oluyorsa da ailelerimiz bunları bize yansıtmadan arka çevirmektedirler" diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ ÜRETİMİ ARTTIRDI

Çözüm süreciyle beraber bölgede oluşan müspet havanın fabrikayı kurmalarında mühim bir etken olduğunu dile getiren Karahanoğlu, "Bölgemize daha çok firmaların gelmesi ve genç,vasıfsız adam kaynağının bölgeye ve ülkeye katma kıymet oluşturması çabası içerisindeyiz. Yalnız bu çabalarımızda inanılmaz zorluklar çekmekteyiz. Bunun nedeni İş-Kur Kurumunun bölgede ve ilimizde vasıfsız adam gücünü vasıflı hale getirmede lüzumlu çabayı göstermemesi ve yaptığımız müracaatlardan gerek kurs gerekse işbaşı eğitim programlarının hepsini arka çevirmesinden kaynaklanmaktadır. İş-Kur Kurumu müracaatlarımızı arka çevirme nedenini daha evvel bu kursların açılması olarak göstermektedir. İş-Kur Kurumu daha evvel bu kadar kurs verdiği halde bizim işler için ihtiyaç duyduğumuz eleman ihtiyacını bulamamaktayız" diye konuştu.

Yaptıkları anlaşmalar gereği İspanya'ya ayda 50 bin tane gömlek gönderdiklerini anlatım ederek Karahanoğlu, diğer ülkelerdeki firmalarla da görüşmelerinin devam ettiğini dedi. Diyarbakır'da üretilen gömleğin kalitesinden İspanya'nın memnun olduğunu dile getiren Karahanoğlu, "Güzel ve problemsiz amel yapınca kapınız çalınıyor. Bizde problemsiz amel yaptığımız için kapımızda bekleyenler mevcut" söyledi.

HABERE YORUM KAT