1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’dan İlk Dış Hat Uçuşları Erbil’e Yapılacak
Diyarbakır’dan İlk Dış Hat Uçuşları Erbil’e Yapılacak

Diyarbakır’dan İlk Dış Hat Uçuşları Erbil’e Yapılacak

Türk Hava Yolları, Diyarbakır Havalimanı’ndan tarifeli ilk dış hat uçuşunu 10 Nisan’da Irak’taki Erbil kentine gerçekleştirecek.

A+A-

 THY tarafından yapılacak seferlerde fiyatlar Erbil'den Diyarbakır’a gidiş-dönüş 169, Diyarbakır’dan ise gidiş-dönüş 290 dolardan başlıyor. Yurtdışına Diyarbakır’dan uçuşların başlamasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirten iş dünyası ise gelişmenin Diyarbakır ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.
 
 
Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır-Erbil uçak seferleri programının belirlendiğini duyurdu. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır’dan Irak’ın Erbil kentine karşılıklı uçuş seferleri başlayacağı belirtildi. Konuya ilişkin açıklamada, “Diyarbakır Havalimanımız, Bakanlar Kurulu kararı ile 'Daimi yolcu giriş- çıkış hava hudut kapası' olarak belirlenmiştir. Alınan bu kararla ilimizden yurt dışına uçuş seferleri düzenlenmesi imkânı doğmuştur. Bu kararla birlikte Türk Hava Yolları tarafından Irak’ın Erbil şehrine seferler düzenlenecektir. Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgilere göre, Diyarbakır’dan Erbil’e Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, Erbil’den Diyarbakır’a ise Salı, Perşembe ve Pazar günleri seferler düzenlenecektir” denildi.
 
İş dünyası: Çok olumlu
 
Yurtdışına Diyarbakır’dan uçuşların başlamasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirten iş dünyası ise gelişmenin Diyarbakır ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.
 
“Diyarbakır ve bölgeye hayırlı olsun”
 
Diyarbakır Organize Sanayici İş Adamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, yurtdışına Diyarbakır’dan uçuşların başlamasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, Diyarbakır ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.
 
Diyarbakır’ın yurt dışına ilk hava seferlerinin başlamasıyla ilgili olarak Özkılıç şu değerlendirmelerde bulundu:
 
“Uluslar arası havaalanına açılması hem bizim açımızdan ihracat yapan firmalarımız, turizm, turistik geziler açısından Diyarbakır için olumlu bir gelişmedir. Ortadoğu’ya havacılık anlamında açılan bir kapı olması da ayrı bir güzellik. Ortadoğu’ya şimdiye kadar gümrüklerden dışarıya açılıyordu, bu gelişme havadan da dışarıya açılan bir kapı oldu ve bu çok önemli bir gelişmedir. Gümrükleme hizmetini de vermiş olması da ayrıca sevindiricidir. Bu sıkıntılı dönemde bu gelişmeler oldukça olumludur. Bir mayıs’ta da Kıbrıs seferleri başlayacak. Diyarbakır Havaalanının uluslararasına açılması, bilhassa Erbil’e açılması çok önemlidir. Sanayicilerimizi Kuzey Kürdistan’a yapacağı ihracat ile ilgili en azından çok rahatlatıcı bir gelişme olacak. Çok olumlu buluyorum, inşallah Diyarbakır’a bölgeye hayırlı olsun”
 
“Bilet fiyatları makul seviyede olmalı”
 
Açıklanan bilet rakamlarının hayli yüksek olması iş camiası tarafından da tepki gördü. Biletlerin sivil havacılık uçuşların başlayacağı zamana kadar makul seviyeye çekilmesinin olumlu bir davranış olacağını dile getiren DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç, “Bilet fiyatlarının yüksekliğinden söz ediliyor. İlk yıl için bilet fiyatlarını Türk Hava Yolları rekabet de olmadığı için cazip kılması gerekir. Sivil havacılığında oraya başlamasıyla belki fiyatlar düşecek ama o zamana gelene kadar Türk Hava Yolları pozitif bir ayrımcılık yaparak en azından burada uzun zamandır yaşanan olumsuz havaya da pozitif destek olur. Yeteri yolcu sayısına ulaştığında daha hızlı bir trafik olana kadar fiyatları makul seviyeye düşürmesinde fayda olacağını düşünüyorum” dedi.
 
Bölgeye Büyük Katkı Sağlayacak
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ise, Erbil’e direkt uçuşların olmasının hem turizm, hem sosyal etkileşim anlamında Diyarbakır ve bölgeye büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Sayar şöyle dedi:
 
“Bizim daha önce hem uluslar arası uçuşlara açılması hem de ihracatımızın yarısına denk gelen Irak Kürdistan’ına Erbil’e seferlerin olması için taleplerimiz olmuştu, raporlar sunmuştuk. Hem hava limanının yenilenmesi hem uluslar arası uçuşlara açılması, daimi hudut kapısı olması ve aynı zamanda Erbil’e seferlerin başlaması ve 1 Mayıs’ta Kıbrıs’a da seferler başlayacak. Bu kesinlikle bizi memnun eden bir durum, hem ticaret olarak hem turizm anlamında kente pozitif katkı sağlayacak, çünkü daha önce buradan Erbil’e gidildiğinde İstanbul’dan farklı bir yerden aktarma gerektiriyordu. Şimdi direkt Diyarbakır’dan uçuşların yapılması hem zaman kaybı anlamında bir rahatlık getirecek hem de maliyet anlamında da rahatlatacağını düşünüyorum. Hem turizm hem sosyal etkileşim anlamında Diyarbakır ve bölgeye büyük katkı sağlayacaktır.
 
Kıbrıs’a uçuşlar ve bilet fiyatları
 
Yine Kıbrıs ile ilgili olarak ta orada yoğun bir şekilde bölgeden giden öğrenciler var. Onlarda ağırlıklı olarak ya karayolu gitmek zorunda kalıyordu. Oraya da direk uçuşların başlaması aynı şekilde hem zaman açısından hem ekonomik anlamda katkı sağlayacaktır. Pazar günü sembolik bir uçuş gerçekleştirilecek. Bizde DTSO olarak bu uçuşa katılacağız. Bilet fiyatlarından haberimiz yok ama makul olması gerekiyor.
 
Hızlı ve yüksek hızlı tren projeleri başlamalı
 
Bir kentin gelişimi için havayolu uluslar arası uçuşlar önemlidir. Bundan sonraki süreçte, hızlı tren ve yüksek hızlı tren projelerinin de başlatılıp tamamlanması için çalışma yapılması gerekiyor”
 
 
“Ticarete çok olumlu yansıyacak”
 
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, alınan bu kararın Diyarbakır ve bölge ticaretine çok olumlu yansıyacağını belirtti. Ebedinoğlu şöyle dedi:
 
“Gerçekten bölgenin hem kentin ekonomisi için çok önemli bir karar hava yolunun dış hatlara açılmasının ve ticaretine çok ciddi bir katkı sunacağına inanıyorum. Özellikle Erbil uçuşları yıllardır Kürdistan bölgesiyle ticaretin gelişmesi ve son zamanlarda gelişen olaylar nedeniyle çok fazla ticaret geliştiremedi. Ancak Hava yollarının açılmasıyla birlikte inanıyorum ki katkısı büyük olacaktır. Zamanla huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla da Kuzey Irak’ta Erbil ile ticaretimizin artık en iyi noktalarda olacağı bir süreç olacağını düşünüyorum tabiî ki çatışma biterse.
 
“Güven için hükümetler arası anlaşma yapılmalı”
 
Bundan sonra ki süreç hükümet ile oradaki gelişmelere bağlıdır. Biraz daha ticaretin önünün açılması ve sınır kapısındaki ticaretin seri yapılaması için bürokratik engellerin kaldırılması, güven tesis edilmesi gerekiyor. İhracat yapan birçok firma ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kaldı parasını alamayan oldu. Dolayısıyla hükümetler arası ticaret ile ilgili bir anlaşmanın da yapılması gerektiğini de düşünüyorum”
 
Karasal iyileştirme de bekliyoruz
 
Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil de, uluslar arası uçuşların başlamasının çok büyük katkı sağlayacağını, ancak sanayiciler için karasal iyileştirmenin yapılması gerektiğini ifade ederek, “Uluslar arası uçuşların başlaması büyük bir katkı olacak. Bölge için çok iyi olacak. Hava yolu ticarete çok büyük değer kazandıracak. Ben bile kendi şirketlerim için ayda üç dört kez gidip geleceğim. Zamandan büyük bir tasarruf sağlayacak ve ticarette önemli bir katkı sağlayacaktır. İhracata yönelik büyük faydalarıyla birlikte karasal anlamda da iyileştirme yapılmalıdır. Şu anda sınır kapısı kapalı gibi bunun tam kapasiteyle açılması ve alternatif yollarında yapılması gerekiyor” dedi.  
 
 
 
Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgilere göre, uçuş programı şöyle olacak:
 
Diyarbakır’dan kalkış - Erbil’e varış
 
Günler ve saat:
Pazartesi – Çarşamba – Cumartesi: 23.40          
Salı – Perşembe – Pazar: 00.55
 
Erbil’den kalkış - Diyarbakır’a varış
 
Günler ve saat:
 
Salı – Perşembe – Pazar: 05.00
Salı – Perşembe – Pazar: 06.10

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT