1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır'dan güzel bir fotoğraf vermeliyiz'
'Diyarbakır'dan güzel bir fotoğraf vermeliyiz'

'Diyarbakır'dan güzel bir fotoğraf vermeliyiz'

BDP, 21 Mart günü Nevruz'u sadece Diyarbakır'da kutlayacak. NTV'ye konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Nevruz'un geçmişteki olumsuz görüntülerden uzak, bayram havasında geçmesi temennisinde bulundu ve "Perşembe günü Diyarbakır'dan güzel bir fotoğraf

A+A-

Diyarbakır, 21 Mart'taki Nevruz'a hazırlanıyor. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Nevruz kutlamalarını bu yıl 42'si il, toplam 130 merkezde gerçekleştiriyor.

Kutlamalarda Diyarbakır için ise bu yıl ayrı bir parantez açılıyor. BDP, ilk kez 21 Mart tarihine Diyarbakır dışında kutlama programı koymadı.Etkinliklerin yapılacağı Bağlar ilçesindeki Nevruz alanında hummalı bir çalışma var. Alanda bir yandan sahne hazırlanırken, diğer yandan da yeni platformlar kuruluyor.

100'ü yabancı yaklaşık 300 medya mensubunun akredite olduğu kutlamalar için 1950 parlamenter, diplomat, siyasi parti temsilcisi, akademisyen ve sanatçıya davetiye gönderildi.Bu Nevruz'da en çok merak edilen ise, Abdullah Öcalan'ın eylemsizlik ya da silahsızlanma ile ilgili vereceği mesajın içeriği.

Kutlamaların sorunsuz geçmesi için güvenlik önlemleri de had safhada. Güvenlik güçlerinin yanı sıra alanda 3 bine yakın da BDP'li görev alacak. Polis ekipleri, BDP ile sürekli diyalog halinde olacak.

'BAYRAM TADINDA KUTLAYALIM'

Nevruz öncesi NTV'ye açıklamalarda bulunan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Perşembe günü sorun yaşanmaması için her türlü altyapıyı hazırlamaya çalıştıklarını söyledi.

Vali Toprak, "Nevruz komitesi kutlamalar için bir dilekçe ile valiliğimize başvurdu. Şimdi o hazırlıklar yapılıyor. Biz de bir taraftan bu Nevruz'un bayram tadında, bayram coşkusuyla, heyecanla, halaylarla, güzelliklerle kutlanması için güvenlik tedbirlerini ve yine o bağlamda trafik tedbirlerini gözden geçiriyoruz, ilave tedbirler alıyoruz. Perşembe günü Diyarbakır'dan güzel bir fotoğraf vermeliyiz'' şeklinde konuştu.

'YOL KAZASI OLMASIN' UYARISI

Geçmiş olumsuz görüntüler ve anlayışların aksine bayramın Diyarbakır'da bayram coşkusuyla kutlanması için tüm istişare, irtibat ve görüşmelerin yürütüldüğünü anlatan Toprak, "Yeter ki insanlarımız huzurlu ve mutlu olsun, bayramı bayram tadında coşkuyla kutlasın.Vatandaşlarımıza da şunu ifade etmek istiyorum. Geçmiş yıllarda bir takım olumsuzluklar oldu. Yanlış noktalara götürmek isteyenler oldu. Bir bayramı maalesef bayram tadında değil de kavga, şiddet görüntülerinde gündeme getirenler oldu. Bunun aksine o görüntülerin uzağında vatandaşlarımızın da bunlara dikkat ederek bu bayramı kutlaması gerekiyor" dedi.

'VATANDAŞ AÇILIMI SAHİPLENİYOR'

Açılım sürecini de değerlendiren Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, vatandaşların milli birlik ve beraberlik projesine sahip çıktığını belirterek, şunları söyledi:

"Güzel girişimler de var. Milli birlik ve beraberlik projesi, çözüm süreci... Şüphesiz ki devletimizin, hükümetin, ilgili dinamiklerin bu konuda önemli girişimleri var. Vatandaşın bakış açısı çok olumlu. Toplumda, vatandaşlarımız arasında olmadığı kadar güzel beklenti var. Evet sadece istemekle olmuyor. Huzuru, barışı, güzelliği istemek yetmiyor. Bunu sahiplenmek lazım. Şehirde, köyde ve mezrada vatandaşlarımız geri dönülmez bir şekilde bu güzelliği, bu hoşgörüyü birlikte aramak, bulmak ve sahiplenmek istiyor, sahipleniyor. Ve herkes 'artık annelerin, babaların gözünden yaş akmasın' diyor.''

HABERE YORUM KAT