1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan Erdoğan'a özel tablo
Diyarbakır'dan Erdoğan'a özel tablo

Diyarbakır'dan Erdoğan'a özel tablo

Diyarbakır'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için bir metre uzunluğunda iki metre genişliğinde kendi fotoğrafının işlenmiş olduğu bakır porte tablo hazırlığına başlandı.

A+A-

Diyarbakır'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için bir metre uzunluğunda iki metre genişliğinde kendi fotoğrafının işlenmiş olduğu bakır porte tablo hazırlığına başlandı.

Geleneksel el sanatları içerisinde yer alan bakırcılık sanatını Camikebir Mahallesi'nde yapan Tanrıkulu Bakırcılığın sahibi ve aynı zamanda Diyarbakır Turizm Platformu Derneği Başkanı  Mustafa Tanrıkulu bir sipariş üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan özel tablo hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

Cumhur Başkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama gibi Dünya liderlerinin büyük bir bölümü için özel siparişler aldıklarını belirten Tanrukulu  Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı turistlerin, il genelinde tek bir iş yerinin bakır el işlemeciliği yaptığını duyduklarında büyük bir şaşkınlığa kapıldıklarını ifada ederek Türkiye'de sadece 3 iş yerinin bu meslekle yakından  ilgilendiğini belirtti.

Diyarbakır'ın artık Türkiye'nin belli bir kısmına yayılmış olan turizmine alternatif olarak hem kültür hem de inanç turizmi açısından cazibe merkezi haline geldiğini belirten Tanrıkulu, insanlığın ilk yerleşik yaşama geçtiği, yazının bulunduğu, toplum düzenini belirleyen yasaların yazıldığı, tapınaklar gibi ilklerin yaşandığı ve uygarlık gelişimine katkı sunmuş medeniyetlerin kurulduğu toprak olan Diyarbakır'ın  zengin bir kültür hazinesine sahip olduğunu ifade ederek,'' Bizler bu kültür hazinesin bir parçası olan bakırcılığı Diyarbakır'dan bu tür siparişler alarak dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz''dedi.

SANATA İLGİ AZ
Kentte elle tutulur sayıda bakır ustalarının bulunduğunu anlatan Tanrıkulu, ''Meslek ilgisizlikten dolayı yok olma ile karşı karşıya bulunmaktadır. Eski ustalar bakıra ilginin olmayışından artık mesleğe geri dönmek istemiyorlar. Birçok esnaf arkadaşlarımız yanlarında çalıştıracak sanatkar ustaları bulamıyorlar. Bu ustalarımızda sanata ilgilin az olmasından şikayetçiler. Sayın Başbakanımız gibi Dünya liderleri için almış olduğumuz bu tür siparişler sayesinde meslek gerekli destekleri görüp hak ettiği konuma geleceğine inanıyorum''dedi.

Tanrıkulu son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için hazırlayacakları el işleme tabloyu ise yirmi gün içerisinde bitirmeyi planladıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT