1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan Düzceye Meral sürgünü
Diyarbakır'dan Düzceye Meral sürgünü

Diyarbakır'dan Düzceye Meral sürgünü

Taraf Gazetesinin yaptığı habere göre, Diyarbakır Bayındırlık Müdürlüğünde Görevli Mehmet Baki Koçlardan, Dönemin Yol İş Genel Başkanı Bayram Merla'le Tartışması kendisine pahalıya maloldu.

A+A-

Taraf Gazetesinin yaptığı habere göre, Diyarbakır Bayındırlık Müdürlüğünde Görevli Mehmet Baki Koçlardan, Dönemin Yol İş Genel Başkanı Bayram Meral'le Tartışması kendisine pahalıya maloldu.

CHP milletvekili Bayram Meral’in milletvekili seçilince ayrıldığı Yol-İş Sendikası’ndan kendisi için ayrılan ‘danışmanlık’ görevine, 5 bin YTL maaşla oğlunu getirdiğinin ortaya çıkmasının yankıları sürerken, Meral’in Diyarbakır Bayındırlık İl Müdürlüğü'nde çalışan sendikanın bir üyesiyle mahkemelik olduğu öğrenildi.

30 Yıldır Yol-İş’e aidat ödeyen Mehmet Baki Koçlardan Meral’e “İşçilerden topladığın aidatları hortumluyorsun ve sen kirlisin” dediği için tazminata mahkûm edildiğini ve Bayram’ın kendisinden fazla para aldığını, bunun için de Meral’in milletvekili maaşına haciz kararı koydurduğunu söyleyerek “Şimdi ortaya çıkan durum benin haklılığımı ortaya koydu” dedi.

Koçlardan ayrıca kendisine yapılan haksızlığa son vermesi için ikibinin üzerinde çalışanla CHP’ye yaptığı başvurudan da sonuç alamadığını ekledi. 2000 yılında Türk İş Başkanı ve aynı zamanda Yol-İş Sendikası Başkanlığı görevini sürdüren Bayram Meral’e yolsuzluklar konusunda tavır almasını istediğini ve tartıştığını söyledi. Meral’in yolsuzluklar konusunda tavır almaması üzerine “Sen de kirli birisin, işçilerden topladığın paraları hortumluyorsun” dediği için Koçlardan Meral tarafından mahkemeye verildi. 2002’de sonuçlanan dava sonrasında Koçlardan Meral’e 2000 YTL tazminat ödemeye mahkûm edildi. Söz konusu miktar yasal faizleriyle birlikte 10 bin YTL’yi aştı. Koçlardan’ın maaşına kesinti uygulandı ve tazminat oradan karşılandı. Ancak Meral’le yaşanan atışma Koçlardan’a pahalıya patladı.‘GİTMENİ MERAL İSTİYOR’ •

Koçlardan, görev yaptığı Diyarbakır Bayındırlık Müdürlüğü’nden Düzce Bayındırlık Müdürlüğü’ne tayin edildi. Tayin işleminin durdurulması için Ankara’da defalarca temasta bulunan Koçlardan’a bakanlık yetkilileri “Senin gitmeni Meral istiyor, bir şey yapamayız” cevabı aldığını söyledi. Düzce’de üç ay boyunca görev yapan Koçlardan, Bayındırlık Bakanlığı’ndan Koray Aydın’ın gitmesi ve yerine Abdülkadir Akcan’ın gelmesi üzerine durumu kendisine anlattığını ve tekrar Diyarbakır’a döndüğünü söyledi. Koçlardan, “Meral, ödediğim tazminat miktarının kalanı için maaşımdan daha fazla kesinti yapılması talebinde bulundu. Her seferinde mahkeme bu talebi reddetti. Ben ise Meral’e zaten fazla ödeme yaptığımı ve kesintilerin yanlış hesaplandığını söyledim.

Mahkeme talebimi haklı gördü ve yaptığı fazla kesintilerle ilgili Meral’in milletvekili maaşına  Diyarbakır 1. icra 2008/1842 ve Diyarbakır 2. icra 2008/1952 esas sayılı dosyalarla  haciz koydurtum” dedi. Meral’in kendisinden aldığı fazla ücreti tekrar ödediğini söyledi. Durumu iki bin dilekçeli imzayla CHP Genel Merkezi’ne aktarmasına rağmen bir sonuç alamadığını ifade eden Koçlardan, “Ortaya çıkan durumda gösteriyor ki ben haklıyım” dedi.