1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan çözüm sürecine tam destek
Diyarbakır'dan çözüm sürecine tam destek

Diyarbakır'dan çözüm sürecine tam destek

Dün gece Diyarbakır'da çok önemli ve tarihi bir gelişme yaşandı. Kürt sorunuyla ilgili çözüm arayışları çerçevesinde Diyarbakır'a giden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, tutuklu yargılandığı KCK davasında iki gün önce tahliye olan Yenişehir eski Belediye

A+A-

Dün Diyarbakır'a gelen Beşir Atalay kanaat önderleri ve din adamlarıyla bir araya geldi. Gece yarısına kadar süren toplantının ardından Atalay KCK davasında yaklaşık üç yıldır tutuklu yargılanan ve iki gün önce tahliye olan Yenişehir eski Belediye Başkanı Fırat Anlı ile buluştu.

Yaklaşık bir saat süren görüşmeye Tarım Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Ulvi Saran ve Müsteşar Yardımcısı Kudret Bülbül de katıldı.

Görüşmede Fırat Anlı çözüm sürecine herkesin destek vermesi gerektiğini söylerken, Atalay görüşmeyi 'çok olumlu' olarak değerlendirdi.

BUGÜN DE STK'LARLA BULUŞTU

Dün kanaat önderleri ve Fıat Anlı ile görüşen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, başlattığı Güneydoğu ziyaretleri kapsamında Diyarbakır'da önemli temaslarda bulundu...

Tarım Bakanı Mehdi Eker, İstanbul Milletvekili Teşkilat Başkan Yardımcısı MKYK Üyesi Nureddin Nebati, Teşkilat Başkan Yardımcısı Emin Ekmen ve eski vekil Abdurrahman Kurt'un katıldığı gezide bölgedeki kanaat önderleri ile toplantılar yapıldı...

Kamu Düzeni Müsteşarı Ulvi Saran ve Müsteşar Yardımcısı Kudret Bülbül'ün organize ettiği 'sürece destek' ziyaretlerinde Bingöl'den sonra Diyarbakır'a ikinci ziyaret gerçekleştirildi.

Bu gezilerin devam edeceği ve yaklaşık 20 ilde benzer görüşmelerin gerçekleşeceği belirtildi...

SAMİMİYET TESTİ...

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in havaalanında karşıladığı Beşir Atalay, doğrudan salona geçerken dün akşam din adamları ve cemaat önderleriyle uzun bir toplantı yaptı.

Din adamları bölgede daha fazla İHL açılmasının altını çizerken din kardeşliğinin çözümü kolaylaştıran bir etki yarattığı söylendi.Akşam yemeğinin ardından toplantı salonuna geçilirken sokakta olduğu gibi salonda da iyimser bir hava hakimdi.

Beşir Atalay, kısa bir sunum gerçekleştirdiği toplantıda, 'konuşmaya değil, sizi dinlemeye geldik' dedi. Bu sürecin 'herkes için bir samimiyet testi' olduğunu söyleyen Atalay, 'çözüm sürecinde kararlı olduklarını ve sonuna kadar gideceklerini' ifade ederken bölge halkının sürece desteğinin önemli olduğunu belirtti...

SÜRECE DESTEK TOPLANTILARI

Tarım Bakanı Mehdi Eker ise 'Diyarbakır'ın geçen zaman içinde yanlış politikalar sonucu mülteci kampına dönüştüğünü, Kürt meselesini bir kriz olarak değil, Türkiye'nin yeni bir model kurması bakımından fırsat olarak gördüklerini' ifade etti.

'Bütün sorunların anasının Kürt sorunu' olduğunu belirten Tarım Bakan, 'Kürt meselesi çözülürse, ekonomik sorunların da kendiliğinden çözüleceğini' dile getirdi.
Din adamları ve kanaat önderleri de İmralı sürecini desteklediklerini dile getirerek anayasa sürecinin altını çizdiler.

Bu sabah ise Diyarbakır'daki bazı STK temsilcileriyle gerçekleşen buluşmada 'sürecin kesintiye uğramadan devam etmesi, hükümetin kararlılığını muhafaza etmesi' gerektiği belirtildi.

Bazı STK temsilcilerinin bir kısım STK'ların olmamasını eleştirdiği toplantıda şu hususlar öne çıktı:

1.Başlatılan süreç çok önemlidir, Diyarbakır bu süreci desteklemektedir.

2.İyiniyet atmosferi muhafaza edilmeli, sorumlu bir söylem kullanılmalıdır.

3.Akan kan durmalı ve her ne pahasına olursa olsun çözüm gelmelidir.

4.BDP süreçten dışlanmamalıdır.

5.Sokakta büyük bir umut ve beklenti var.

6.Yeni anayasa süreci tamamlanmalıdır.

HABERE YORUM KAT