1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan bir yıldız daha kayıyor
Diyarbakır'dan bir yıldız daha kayıyor

Diyarbakır'dan bir yıldız daha kayıyor

İş-Kur İl Müdürlüğüne 2013'te atanan Selahattin Bayram, Ağustos ayında görevinden ayrılacak. Bayram görevde kaldığı 10 ay içinde ekibiyle inanılmazı başardı.

A+A-
Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğüne Eylül 2013'te atanan Selahattin Bayram, üstlerinden görevinden ayrılmayı istedi . Talebinin değerlendirileceği bildirilen Bayram, Bir aksilik olmaması durumunda Ağustos ayı içinde Diyarbakır'dan ayrılacak.
 
DİYARBAKIR'DA İŞSİZ SAYISI İLK KEZ BAYRAM DÖNEMİNDE DÜŞÜŞ GÖSTERDİ
 
Göreve başladığı ilk günlerden bu yana hareketli ve vatandaş odaklı çalışmalarıyla tüm dikkatleri üzerinde toplayan başarılı bürokrat, hem üstlerinden hem de kent protokolünden takdir almıştı. Göreve başladığında 90 bin kişi seviyelerinde olan kayıtlı işsiz sayısını 6-7 ay gibi bir dönemde ekibiyle 50 bin seviyelerine çekmeye başaran Bayram, işverenlerle sıkı ilişkileri, birden fazla kurum ve kuruluşla işbirliği protokolü imzalamıştı.
 
İŞVEREN VE İŞÇİYİ BULUŞTURDU
 
Göreve başlamadan aylar boyu tozlu raflarda mevcut bulunan iş başı eğitim programları, kurslar ve çeşitli eğitim programlarıyla alakalı dosyaların yaşama geçmesini sağlayan Bayram, kısımda ilk defa geniş katılımlı istihdam fuarı ve kariyer günü düzenleyerek işverenleri ve işçilerle buluşturarak istihdama çok büyük katkı sundu.
 
"Eylül 2013 ayından bu yana şerefle ve gururla yürüttüğüm" diye Bayram, Diyarbakır Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü görevimden ayrılmak istediğine dair talebimi üstlerine ilettiğini ortaya koyarak , "Sağ olsunlar onlarda talebimi değerlendireceklerini ifade ettiler. Bir aksilik olmazsa Ağustos ayı içerisinde ayrılmayı beklemekteyim " diye belirtti .
 
ALNIMIN AKIYLA ŞEREFİMLE GÖREVİMDEN AYRILIYORUM"
 
Buradan tüm Diyarbakır halkına saygılarımı iletiyorum, haklarını helal etmelerini umuyorum " diyen Bayram, kısa dönemde çok fazla iş yapmanın, hakkı ve hukuku İl Müdürlüğünde tesis etmenin gururu içerisinde olduğunu ifade ederek şu şekilde diye belirtti : 
 
"Koltuklar ve makamlar hayat gibi fanidir, daima bunun bilincinde oldum ve görevimi bu düsturla icra etmeye çalıştım. Elhamdülillah alnımın akıyla şerefimle görevimden ayrılıyorum. Göreve başladığım Eylül 2013 ayından beri öncelikle kurum içerisinde gercekleşen iş ve işlemlerle alakalı olarak yurtdaşlarmızın lehine olacak adımları attım. Örneğin İş Başı Eğitim mürracaatları beş -6 ay gibi bir sürede benden önce sonuçlandırılırken, şimdiki zaman ortalama 1, beş aydır. Yine, vatandaşlarımıza daima kapımı açık tuttum ve taleplerini en kısa sürede sonuçlandırmanın çabası içerisinde bulundum.
 
HER YERE GİRDİK
 
İl Müdürlüğümüz ile Sivil Toplum Kuruluşları ve işverenlerimizle işbirliğini artırmanın mücadelesini verdim. Geniş katılımlı 1 istihdam fuarı ve 1 kariyer günü düzenleyerek işverenlerimizi ve işçilerimizi buluşturduk. Diyarbakır İl Müftülüğümüz aracılığıyla camilerimizde Cuma Hutbesinde il müdürlüğümüzün işverenlerimize sağladığı katkıların anlatılmasını sağladık. Yine, şehrimizin farklı noktalarına 3'er aylık dönemlerde dev bilgilendirme afişleri asarak işverenlerimizi Kurumumuza çekmeye çalıştık. Yine, il müdürlüğümüzün tanıtımına ait CD hazırlatılarak işverenlerimize dağıttık.
 
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ
 
Karayolları Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır Ticaret Odası, Dicle Üniversitesi, Özkılıç Group, Oryıl Group, Limak vb. toplam 11 Kurum ve İşverenlerimizle işbirliği protokolü imzaladık. İşbirliği protokolleri bir yol haritası olup, bu protokol, imzaladığımız ortağımız işçi alımlarını il müdürlüğümüz aracılığıyla yapacağına, il müdürlüğümüzün de işverenlerimize eğitimsel ve işçilerini yetiştirmeye yönelik taleplerinin karşılanmasına ait karşılıklı iyi niyetli bir girişimdir. Bu protokol çalışmalarımız elbette meyvelerini ileriki zamanlarda gözle görülür bir şekilde verecektir.
 
DİYARBAKIR'DA TEMMUZ AYI İTİBARIYLA 51 BİN 883 İŞSİZ BULUNUYOR VE BUNUN 11 BİN 742'Sİ İLK DEFA KURUMA İŞSİZ KAYDI YAPTIRDI
 
2014 Temmuz ayı itibariyle İl Müdürlüğümüze kayıtlı 51.883 işsiz olup, bu sayının 11.742'si ilk kez kurumumuza işsiz kaydı yaptıranlardır. İl Müdürlüğü olarak yaptığımız işlemlere baktığımızda; İstihdam garantili 6 kurs açtık, bu kurstan 163 kursiyer yararlanmıştır. İstihdam garantisiz 4 kurs açtık, bu kurstan 63 kursiyer yararlanmıştır. UMEM çerçevesinde 3 kurs açtık, bu kurstan 82 kursiyer yararlanmıştır. Engellilere yönelik 2 kurs açtık, bu kurstan 15 kursiyer yararlanmıştır.
 
Tarım İl Müdürlüğü ile Sürü Yönetimi Elemanı benim projesi çerçevesinde 150 kursiyer belge almış olup, 280 kursiyer için daha bu kurs açılacaktır. İlk kez İl Müdürlüğümüzde girişimcilik kursu açılmış ve 200 kursiyere belgeleri verilmiştir. Bu kursiyerlerimiz inşallah işyerlerini açacak ve kendileri işçi istihdam edecek bir pozisyona geleceklerdir. İş başı eğitim programı çerçevesinde 2013 senesi Ekim, Kasım ve Aralık aylarında toplam 124 dosya sonuçlanmış ve 116 kursiyerin ücretini, 2014 senesi Ocak-Temmuz ayı döneminde ise 205 dosyayı sonuçlandırmış ve 527 kursiyerin ücretini İl Müdürlüğü olarak biz ödeyerek işvereni destekledik.
 
İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI DUR DURAK BİLMEDİ
 
2014 Ocak-Temmuz ayı döneminde İş ve Meslek Danışmanlarımız toplam 3127 işyeri ziyaretini gerçekleştirmiş, işyeri ziyaretlerimizde İl Müdürlüğü imkanlarımızı işverenlerimize anlattık ve onlardan İl Müdürlüğümüzden taleplerini alarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. 2014 Ocak-Temmuz ayı döneminde iş ve meslek danışmanlarımız 7660 işsizimize bireysel danışmanlık hizmetinde bulunmuş ve onların işe yerleştirilmelerine yardımcı olmaya çalışmışlardır. 2014 Ocak-Temmuz ayı döneminde iş ve meslek danışmanlarımız 77 eğitim kurumu ziyareti yapmış ve 2.017 öğrencimize İş Arama Becerilerinin Geliştirilmesi ve Meslek seçimi semineri vermiştir.
 
2014 Ocak-Temmuz ayı döneminde toplam 5112 kişi işsizlik ödeneğinden yararlanmış, bu kişilere İl Müdürlüğümüzce 7.418.777,21 TL. ödeme yapılmıştır. Eylül 2013 ayından beri İl Müdürlüğümüzce 6000 toplum yarına program çerçevesinde işe yerleştirme yapılmış, bunun yanı sıra özel sektör işyerlerimize ve kamu kurumlarına il müdürlüğü olarak yaklaşık olarak 1400 işe yerleştirme yapılmış, tekrar 41 engelli işçimizi il müdürlüğü olarak işe yerleştirmiş bulunmaktayız. Bu sebepten ötürü , toplamda Eylül 2013 ayından beri 7 bin 441 işe yerleştirmeyi gerçekleştirdik.
 
NECİP FAZIL İLE VEDA ETTİ
 
Sözlerimi Üstat Necip Fazıl Kısakürek'in şu dizeleriyle bitirmek arzu ediyorum : Tohum saç, bitmezse toprak utansın, Hedefe varmayan mızrak utansın. Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes; Ey kahbe rüzgar, artık ne yandan esersen es!... Allah'a emanet olun"

HABERE YORUM KAT

1 Yorum