1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan Apple çıkabilir
Diyarbakır'dan Apple çıkabilir

Diyarbakır'dan Apple çıkabilir

TOBB Diyarbakır'da bir girişimci atölyesi kurdu, amaç, Apple gibi başarı öykülerini tekrarlamak, ancak atölyede şu an Suriyeli göçmenler kalıyor.

A+A-
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Diyarbakır'da girişimci atölyesi kuruyor. 700 milyar dolara yaklaşan değeriyle dünyanın en pahalı şirketi haline gelen ABD'li Apple gibi garajda kurulan firmaları örnek alan atölye, binadan Suriyeli sığınmacıların çıkarılmasından sonra faaliyete geçecek.
 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nda 'GARAJ Diyarbakır Girişimci Yetiştirme Atölyesi'nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, girişim fabrikası kurmak için Diyarbakır'a geldiklerini söyledi.
 
Girişimciliğin bacasız bir fabrika olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Diyarbakır dışındaki Diyarbakırlılar çok başarılı, bunları Diyarbakır'dan da çıkarabilmek için bu garajı şehir içinde kuruyoruz. Diyarbakır'ın müthiş bir potansiyeli var ve yaş ortalaması 20 - 30 yaş arası. Çok verimli bir yaş aralığı” diye konuştu.
 
Dünyada zenginliğin yolunun girişimcilikten geçtiğini, Türkiye'de her bir girişimcinin 10 istihdama eşdeğer olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektöründe 1.5 milyon girişimci olduğunu, çalışan kişi sayısının da 15 milyon olduğunu belirtti.  
 
Devler 1000 $'la başladı
 
Google, Microsoft ve Apple gibi şirketlerin garajda kurulduğunu, ancak bu şirketlerin piyasa değerinin 370 milyar, 400 milyar ve 670 milyar doları bulduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu firmaların başlangıçta 1000 dolarlık bilgisayarlarla faaliyete geçtiğini anımsattı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ise proje ile girişimcileri teşvik edeceklerini kaydetti. Şehrin gençlerinin proje üretmek istediğini vurgulayan Sayar,
 
“Gençler proje üretmek istiyor ama imkânsızlık çok. Bugünkü proje girişimciliğe büyük katkı sağlayacak” dedi.
 
İlk defa Ankara'da hayata geçen merkezin Diyarbakır'a taşınmasıyla bu ilin bölgedeki girişimciliğin merkezi olması bekleniyor. Merkezde mentörlük, ve yeni ürün yaratma gibi eğitimler verilecek.
 
Ağaoğlu kampüsüne komşu
 
TOBB'un girişimci sarayı kurmak istediği binada ise şu anda Suriyeli sığınmacılar kalıyor. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri, Garaj projesinin önce oda binasında hayata geçeceğini, daha sonra karşıdaki binaya geçileceği için sorun olmadığını ifade etti.
Aynı binada TOBB ETÜ'nün İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin “Ali Ağaoğlu Kampüsü” de yer alıyor. Buranın faaliyete geçmesi için de YÖK'ten izin bekleniyor.

HABERE YORUM KAT