1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan 210 bin imza
Diyarbakır'dan 210 bin imza

Diyarbakır'dan 210 bin imza

TUHAD-FED öncülüğünde hasta tutukluların serbest bırakılması amacıyla başlatılan imza kampanyası çerçevesinde Diyarbakır'da toplanan 210 bin imza yetkililere gönderdi.

A+A-
TUHAD-FED öncülüğünde hasta tutukluların serbest bırakılması amacıyla başlatılan imza kampanyası çerçevesinde Diyarbakır'da toplanan 210 bin imza yetkililere gönderdi.
 
DİYARBAKIR – TUHAD-FED, hasta tutukluların salıverilmesi amacıyla 9 dernek ve 2 temsilcilik aracılığı ile başlattığı imza kampanyası çerçevesinde Diyarbakır'da topladığı 210 bin imzaya ilişkin Bağlar Postanesi önünde basın açıklaması yaptı. TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teke ile Diyar TUHAD-DER ve çok sayıda tutuklunun yakınının katıldığı açıklamada, “Cezaevinde ölüme gün sayanlara kulak ver” ve “Cezaevlerinden bir tabutun daha çıkmasını istemiyoruz” pankartı açıldı. Açıklama öncesi sık sık, “Bijî berxwedana zindana” ve “Hasta tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı. Yüksekova'da 2 yurttaşın katledilmesine tepki göstererek konuşmasına başlayan Diyar TUHAD-DER Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Demirkıran, barış sürecinin sağlıklı yürütülmesi için AKP'nin bu olayın faillerini bir an önce açığa çıkarması gerektiğini söyledi.
 
'AKP sürece ciddiyetsiz yaklaştı'
 
AKP'nin “Çözüm sürecine” yaklaşımının “basit, ciddiyetsiz, toplumsal gerçekten uzak, plansız ve yöntemsiz” olarak değerlendiren Demirkıran, “Barış süreci başlarken, sürecin ilerlemesi için ilk olarak hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılmasıydı. Ancak, gerek Adlı Tıp Kurumu gerekse de mahkemeler bu konuda gereken hassasiyeti göstermediler. Bu yetmezmiş gibi hükümette hasta tutsakları sürgün ederek, daha fazla mağdur etme yolunu tercih etti. Demokratik sürecin gelişmesi için insan hayatı pazarlık konusu olmadan 124′ü ağır hasta tutsak olmak üzere toplamda 544 hasta tutsağın yasal düzenlemeler yapılarak serbest bırakılması gerekmektedir” dedi.
 
Alkış, zılgıt ve sloganlar ile sona eren açıklamanın ardından toplanan 210 bin imza Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı'na gönderildi.

HABERE YORUM KAT