1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan 13 maddeli bildirge
Diyarbakır'dan 13 maddeli bildirge

Diyarbakır'dan 13 maddeli bildirge

Abdullah Öcalan'ın isteğiyle Diyarbakır'da yapılan konferansta Kürdistan'a statü verilmesi istenirken, Abdullah Öcalan için özgürlük talep edildi.

A+A-

Barış süreci”nde yapılması öngörülen dört konferanstan ikincisi 15-16 Haziran'da Diyarbakır'da yapıldı. Türkiye'deki birçok Kürt parti, örgüt ve oluşumun yanı sıra Ermeni, Süryani, Ezidi, Alevi ve diğer temsilcilerin katılımı ile gerçekleşen, “Kuzey Kurdistan Birlik ve Çözüm Konferansı”na statü tartışmaları damgasını vurdu.

Önder tartışması
Konferans katılımcıları, tüm Kürt oluşumlarının “ulusal birlik” çatısı altında birleşmesini, DTK yerine, bu meclisin oluşturulmasını istedi. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Ulusal Meclis için komite oluşturmaya çalıştıklarını belirtirken, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ise kimseden sadaka istemediklerini söyleyerek, “Demokratik özgür bir yaşam istiyoruz. Birlik nasıl sağlanır, 3 ayağı var. Bunlar ekonomik, siyasal ve sosyal ayaklardır” dedi. Konferansın sonucunda hazırlanan bildirge de tartışma konusu oldu. BPP'ya yakın oluşumların bildirgeye Öcalan için “Kürt halk önderi” yazma isteği diğer grupların itirazına yol açtı. Bunun üzerine itirazlar doğrultusunda bildirgeye, “Sayın Öcalan“ diye yazıldı.

Öcalana özgürlük
Bağımsız Van Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk'un okuduğu bildirgeye, BDP, DTK, KADEP gibi siyasi partiler ile dini ve etnik gruplar imza attı. Bildirgede alınan 13 karardan bazı başlıklar şöyle:

* Sn. Abdullah Öcalan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için tarihi bir fırsat yaratmıştır. Müzakere sürecini sağlıklı ve güvenli bir biçimde sürdürülmesi için demokratik çözüm sürecinin baş aktörü Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep eder.

* Kürdistan halkları, kendi tercihleriyle statülerini (özerklik-federasyon-bağımsızlık gibi) belirleme hakkına sahip olduğunu, Kürdistan halklarının kendi kaderini tayin hakkının sadece Kürdistan halkının kararına ve onayına bırakılmalıdır.  

* Delegasyonumuz, çağdaş demokratik bir anayasa yapılmasını talep eder. Kürdistan halklarının kendi kimliği ile örgütlenme özgürlüğü, anadilde eğitim ve Kürtçenin resmi dil olarak kabulü, anayasal güvence altına alınmalıdır.

Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı 20. yüzyıl boyunca tekleştirici politikalar nedeniyle kendi topraklarından kopmuş tüm kesimleri (Ermeni, Asuri-Süryani, Arap, Mıhallemi ve Türkmen gibi birçok halk ile Müslüman, Hıristiyan, Musevi, Ezidi ve Alevileri) geri dönmeye çağırır.

Kazanım korunmalı
* Rojava'da (Suriye Kürt bölgesi) elde edilen kazanımların her Kürdistanlı tarafından korunması gerektiğine işaret eder.

* Irak Cumhurbaşkanı Sayın Celal Talabani, Kürdistan Federe Bölgesi Başkanı Sn. Mesud Barzani, KCK Başkanlık Konseyi ve tüm diğer Kürdistani güçleri, Ulusal Konferans'ın bir an önce toplanması için girişimde bulunmaya çağırır.

Zana: Gönlümden bağımsızlık geçiyor
Diyarbakır'da tamamlanan “Kuzey Kürdistan Çözüm ve Birlik Konferansı”na Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın sözleri damgasını vurdu. Kürtlere kimsenin altın tepsi üzerinde statü sunmayacağını belirten Zana, “Bana sorarsanız 'senin gönlünden ne geçiyor' diye; ben bağımsızlık derim. Ancak Ortadoğu ve dünyanın şartları buna uygun değil” dedi.

Zana'nın konferansın kapalı bölümünde yaptığı konuşma Dicle Haber Ajansı tarafından servis edildi. Kürtlerin düşüncelerini 200 yıldır kendi aralarında paylaşamadığını belirten Zana, “İlk defa kendi düşüncelerimizi burada birlikte yüz yüze paylaşıyoruz. Bu büyük bir başarıdır. Burada günümüzün ihtiyaçları neyse onlar dile getirildi. Bu topraklar medeniyetlere beşiklik etmişse bunun görünmesi gerekir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT