1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’daki STÖ’ler: Kaygılıyız
Diyarbakır’daki STÖ’ler: Kaygılıyız

Diyarbakır’daki STÖ’ler: Kaygılıyız

Diyarbakır'da faaliyet yürüten 14 sivil toplum örgütü, bölgede yaşanan ölümlerin ve HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının tartışmaya açılmasının "kaygı verici" olduğu açıklaması yaptı.

A+A-

Diyarbakır'daki 14 sivil toplum örgütü, Cizre, Silopi ve Sur'da yaşanan ölümler ile HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin girişimde bulunulmasına ilişkin Diyarbakır Barosu'nda basın toplantısı gerçekleştirdi.

Diyarbakır Barosu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, TMMOB, Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası, DESOP, DORSA, MAZLUMDER, Ticaret ve Sanayi Odası, DİSİAD, DOGÜNSİFED, KESK, Tabipler Odası ve İHD adına hazırlanan ortak basın metnini Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen yaptı. Bölgede şehirlere ve sokaklara sirayet eden çatışmaların insani, ekonomik, toplumsal, tarihi ve hukuki tahribatı her geçen gün büyüttüğüne dikkat çeken Özmen, çözüme dair çabanın sarf edilmediği her an yarayı kangrenleştiğini ve her geçen gün hak ihlallerinin arttığını söyleyerek, geleceğe dair ümitlerin azaldığına vurgu yaptı.

“DEP vekillerinin tutuklanması kanlı bir süreci başlattı”

HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılacağı tartışmalarından kaygı duyduklarını ifade eden Özmen, Türkiye'de, dokunulmazlıkların kaldırılmasının ne gibi sonuçlar doğurduğunu, 1994'te DEP milletvekillerinin tutuklanması örneği üzerinden değerlendirdi. Bunun acı bir tecrübe olduğunu kaydeden Özmen, “1994'te DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve Meclis'te gözaltına alınıp tutuklanmaları, Türkiye'de çok kanlı bir sürecin fitilini ateşlemişti. Tarihe 'demokrasi ayıbı' olarak geçen bu adım; siyasi mekanizmaları tüketmiş, hak ve özgürlük çizgisini geriye çekmiş ve demokratik yaşama çok büyük zararlar vermişti” dedi.

“Dokunmazlıkların kaldırılması kabul edilemez”

Özmen, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının; demokratik temsil ilişkisini ortadan kaldıracağına vurgu yaparak, “Mevcut problemin daha da karmaşıklaşmasına yol açacak ve nihayetinde telafisi güç olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Maliyeti tüm toplum tarafından ödenecek böylesi bir girişim kabul edilemez. Bu itibarla bundan bir an önce vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Çözüm sürecine dönülmesi lazım”

Diyarbakır'daki sivil toplum örgütleri olarak, kesintiye uğramış olan çözüm sürecinin bir an önce hayata geçirilmesi çağrısı yapan Özmen, “Geri dönülmez bir noktaya varmadan çatışmaların bitirilmesini ve müzakerelerin yeniden başlamasını talep ediyoruz” dedi.  Açıklamanın ardından toplantı sona erdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler