1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'daki STK'lardan hükümete 'Meclisi açın' çağrısı
Diyarbakır'daki STK'lardan hükümete 'Meclisi açın' çağrısı

Diyarbakır'daki STK'lardan hükümete 'Meclisi açın' çağrısı

Diyarbakır'daki STK temsilcileri, son günlerde yaşanan olaylara dikkat çekerek, hükümete 'Meclis çalışsın' çağrısında bulundu. Son gelişmelerden kaygı duyduklarını belirten STK temsilcileri, TBMM'nin acilen toplanıp, çözüm süreci ve yeni anayasa yapım kon

A+A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Ortadoğu Sanayici Genç İş adamları (OSGİAD) Başkanı Hüsnü Pervane ve Diyarbakır Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Burç Baysal, çözüm süreci ve Suriye sınırında yaşanan gelişmelere ilişkin Milliyet Gazetesine önemli değerlendirmede bulundular.

Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı "DTSO" Ahmet Sayar" Şuan içinde bulunduğumuz sürecin kalıcı bir sürece dönüşebilmesi için iki aylık süre önemli bir zaman dilimidir. 100 yıllık bir süreçte, on binlerce insanın hayatını yitirdiği bir süreçtir. Kürt sorunu çözümü noktasında biran önce kararların karşılıklı mutabakatla çözülmesi gerekiyor. Hem içerde, hem dışarıda bu sorunu baltalamaya yönelik, provokasyonlar vardır. Bunların biran önce mecliste uzlaşılan maddelerle ilgili bir karara bağlama gerçekleştirilmelidir. Buda olağan üstü bir şekilde yapılması gerekiyor" diye konuştu.

"EN HAYIRLI İBADET, MECLİSİN ÇALIŞMASIDIR"

Diyarbakır Ortadoğu Sanayici Genç İşadamları (OSGİAD) Dernek Başkanı Hüsnü Pervane ise, "Bu süreçte yapılacak en hayırlı ibadet, meclisin tatil yapmadan çalışmasıdır. Parlamentonun toplanıp çözüm sürecini hayata geçirmesidir. Çözüm süreci başarılı bir şekilde gelişirse ekonomik, sosyal, kültürel anmada birçok değişiklik yaşanır. Türkiye'de Kürt sorunu önemli bir mesafe kat edecektir. Yeni anayasa, çözüm süreci ve Suriye sınırında yaşanan gelişmeler dikkate alınarak meclis 'acil' konuyla toplanmalıdır. Ülke olarak kaybedecek zamanımız yok.

"48 MADDE YETERSİZ"

Hükümetin yeni anayasa ile ilgili hazırladığı 48 maddelik teklifin yetersiz olduğunu kaydeden Pervane, "Bu toplanmış maddeler üzerinde sadece mutabakata varılması yetmiyor. İki aylık sürenin boşa geçmemesi için diğer maddelerin son noktaya getirilip, bir yere vardırılması gerekiyor. Daha önümüzde yerel seçimler varken, seçim kaygısı, oy kaygısına girmeden çözüm sürecinde bunu çözmeleri iyi olur"

"MECLİSİN TATİL EDİLMESİ RİSKLERİ ARTIRIR"

Diyarbakır Sanayici İşadamları Dernek Başkanı Burç Baysal'da "Meclisin özellikle bu konjektörde iki aylık bu dönemde ara vermesi, önümüzdeki üç, dört aylık dönemde çalışmaları doğru bir yere götürmeyecektir, geriletecektir. Meclis çatısı altında olanların biran önce anayasayı bitirmeleri gerekir. Bu aşamada meclisin tatil edilmesi gerçek anlamda bir sıkıntı yaşatacağını düşünüyorum. İki aylık dönem gerçekten çok uzun bir dönem.

Bugün Suriye'de yaşananlar, yarın İran'a sıçrayacak olanları, göz önünde bulundurduğumuz zaman Türkiye'nin demokratik hayatını, artık zerre bırakmayacak bir hale gelmesi açısından zaman dilimi önemlidir. 60 günlük bir süreden bahsediyoruz. Anayasa 2013'ün sonunda biteceğinden bahsediliyor.Meclisin ara vermesi, bence mantıksız bir iş. Partilerin hangisine bakarsak, biz varız onlar yok söylemini dillendirir, halk bu insanları gerçek anlamda, bu konuların kurgusunu yapmak için meclise gönderdi. Süreci iyi değerlendirmek gerekli" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT