1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki STK'lardan barış çağrısı
Diyarbakır'daki STK'lardan barış çağrısı

Diyarbakır'daki STK'lardan barış çağrısı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özden, hendek ve barikatlarla, sokağa çıkma yasaklarıyla, sorunların çözülemeyeceğini belirterek, çözüm adresinin TBMM olduğunu kaydetti.

A+A-

Diyarbakır’da iş, insan hakları ve hukuk odaklı çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları tarafından gündemdeki konulara ilişkin ortak basın açıklaması yapıldı.

Baro Adli Yardım binasında yapılan açıklamaya, DTSO Başkanı Ahmet Sayar, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, DTB Başkan Vekili Şeyhmus Ayhan ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı. 


Sivil toplum kuruluşları adına açıklamayı okuyan Baro Başkan Vekili Ahmet Özer, hendeğin kazılması ve barikatın kurulmasıyla sokağa çıkma yasaklarının çözüm olmadığına dikkat çekerek, çözümün adresinin Meclis olduğunu söyledi.

Özer, “Çözümün yolu da siyaset ve müzakeredir. Siyaset harici her yol bizi çıkmaza götürür ve işi içinden çıkılmaz hale getirir. Biz Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları olarak demokratik siyasete inanıyoruz. Bütün toplumsal meselelere ancak demokratik siyasetin içinde ve diyalogla çare bulunabileceğini düşünüyoruz. Bunun için de siyaset kurumlarını, gerilimleri yükseltecek diyalog kanalarında sıkıntı yaratacak bir dil ve üsluptan kaçınmaya ve kesintiye uğramış olan çözüm sürecini bir an önce yeniden hayata geçirmeye çağırıyoruz. Geri dönülmez bir noktaya varmadan çatışmaların bitirilmesini ve müzakerelerin yeniden başlamasını talep ediyoruz. Bizler yeni bir diyalog sürecinin başlaması için elimizden gelen her türlü desteği ve katkıyı vermeye hazır olduğumu özellikle belirtmek istiyoruz” dedi.


(BE-MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler