1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki sessizlik yerini çatışmaya bıraktı
Diyarbakır'daki sessizlik yerini çatışmaya bıraktı

Diyarbakır'daki sessizlik yerini çatışmaya bıraktı

DİYARBAKIR- Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) çağrısı üzerine kent genelinde kepenklerin açılmadığı Diyarbakır’da, sabah saatlerinde yaşanan sessizlik, öğlen saatlerinde yerini çatışmalara bıraktı.

A+A-

Kent genelinde çıkan olaylarda polis ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

 

Polis, olayları görüntülemek isteyen gazetecileri de önlerine biber gazı atarak, hedef aldı. 


DBP’nin Silvan ve Lice ilçelerindeki operasyonları protesto etmek amacıyla kepenk ve kontak kapatma çağrısı yaptığı Diyarbakır’da, sabah saatlerinde yaşanan sessizlik, öğleden sonra, yerini olaylara bıraktı.

 

Kentin merkez Bağlar, Sur, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde, öğleden sonra bir araya gelen gruplar, yollarda barikatlar kurarak, ateş yaktı.

Gruplar bazı bölgelerde araçları da durdurarak, kontak kapatmayan şoförlere uyarılarda bulundu. Bunun üzerine olay yerlerine Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve halk arasında “akrep” olarak bilinen Shorland tipi zırhlı araçlarla gelen polis, göstericileri biber gazı ve tazyikli su sıkarak, dağıtmaya çalıştı. Bunun üzerine, göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. 

ÇATIŞMALAR SENTO VE EMEK'TE ŞİDDETLENDİ 


Kentin neredeyse dört bir yanında göstericilerin taş, molotof kokteyli ve havai fişek kullandığı, polisin ise biber gazı ve tazyikli su ile müdahalelerde bulunduğu olaylar sürerken, çatışmalar özellikle Bağlar ilçesindeki Sento ve Emek caddelerinde şiddetlendi. Sento Caddesi'nde polis, toplanan ve yol kapatan grubu dağıtmak için önce biber gazı ile müdahale etti, ardından ise uzun namlulu silahlarla havaya ateş açtı.

 

POLİS GAZETECİLERİ HEDEF ALDI


Benzer görüntülerin yaşandığı Emek Caddesi'nde ise göstericilere müdahale ederken hızını alamayan polis, hem yoldan geçen vatandaşları hem de olayları görüntülemeye çalışan gazetecileri hedef aldı. Zırhlı araçla, gazetecilerin yanına yaklaşan polis, daha sonra önlerine biber gazı atarak uzaklaştı. Uzaklaşan zırhlı polis aracının plakasının çıkarıldığı da görüldü.


Öte yandan, Bağlar ilçesi Barış Caddesi'nde ise bir eve operasyon düzenleyen polis, Ş.V. (19) ve C.V. (45) adlı kişileri gözaltına aldı. 


(MP-SO-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler