1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki Saldırının Detayları
Diyarbakır'daki  Saldırının Detayları

Diyarbakır'daki Saldırının Detayları

Diyarbakır'da polis servis aracına otobüsüne yapılan silahlı şehit olanların sayısının 5, yaralı sayısının da 18 olduğu açıklandı. Daha önce şehit sayısının 6'ya yükseldiği, 19 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı

A+A-

Diyarbakır'da polis servis aracına otobüsüne yapılan silahlı şehit olanların sayısının 5, yaralı sayısının da 18 olduğu açıklandı. Daha önce şehit sayısının 6'ya yükseldiği, 19 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Diyarbakır'da bu akşam mesai çıkışı polisleri taşıyan resmi plakalı servis otobüsüne teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit sayısının 5 olduğu açıklandı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, saldırıda 4'ü polis 5 şehit verildiğini ve 18 kişinin yaralandığını kaydetti.

Diyarbakır'a 10 kilometre uzaklıkta bulunan Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'ndan kent merkezine polisleri taşıyan Kemal Ulu yönetimindeki servis otobüsü, kent girişindeki Seyrantepe Caddesi'nde saldırıya uğradı. Çevrede gizlenen teröristler, Kaleşnikof tüfeklerle taradıkları polis aracına bir de bomba attı. Kurşunlarla camları kırılan polis otobüs kan gölüne dönerken, araçtaki polisler teröristlere karşılık vermeye çalıştı. Araca atılan bir el bombası ise patlamadı.

Saldırıda yaralananlar bölgeye sevk edilen ambulanslarla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Diyarbakır Valiliği, yaptığı açıklamada, saldırıda polis memurlarından Adem Seyfioğlu, Ramazan Tavşancı, Ahmet Kılıçarslan ve teknik yardımcı şoför Vedat Ulu'nun şehit düştüğünü açıkladı. Durumu ağır olan polis memurlarından Duran Karaboğaş da tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Böylece hain saldırıda şehit düşenlerin sayısı 5'e yükseldi. Tedavisi süren 18 kişiden 13'ünün taburcu edildiği öğrenildi.

Saldırının ardından güvenlik güçlerince Azizye, Gündoğdu ve Cumhuriyet mahallerinde teröristlerin yakalanması için operasyon başlattı. Operasyona 2 polis helikopteri de havadan destek verdi. Özel Harekât timleri, olayın gerçekleştiği evleri tek aradı. Görgü tanıklarından 3 kişinin eşkâlini alan polis durumu şüpheli görülen 20 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin polisteki sorgusu sürüyor.

Olay Yeri İnceleme ekiplerinin titizlikle sürdüğü çalışmanın ardından saldırıya uğrayan servis otobüsü çekiciyle olay yerinden kaldırıldı. Vali Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya saldırı yerine gelerek, bir süre incelemede bulundu.

Vali Mutlu, Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi ve Devlet Hastanesi'ndeki yaralıları da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Mutlu ile birlikte 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ve Cumhuriyet Başsavcı Durdu Kavak da yaralıları ziyaret etti. Gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen Vali Mutlu, olay hakkında bilgi vermedi.

Bu arada, olaydan sonra polis yakınları da hastaneye akın etti. Teröristlerce taranan araçtakileri yakınları hastane önünde beklerken gözyaşlarına hakim olmadı.

Şehitlerin cenazeleri, perşembe günü Emniyet Müdürlüğü bahçesinde düzenlenecek törenin ardından memleketlerine gönderilecek.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, terör örgütünün hain saldırısında yaralanan polisleri tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. Hastanenin önündeki yaralı ve şehit yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

Diyarbakır'daki hain saldırının ardındandan Vali Hüseyin Avni Mutlu, Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi ve Devlet Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Vali Mutlu ile birlikte 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ve Cumhuriyet Başsavcı Durdu Kavak da yaralıları ziyaret etti. Gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen Vali Mutlu olay hakkında bilgi vermedi.

Bu arada olaydan sonra polis yakınları da hastaneye akın etti. Teröristlerce taranan araçta bulunanların yakınları hastane önünde beklerken gözyaşlarına hakim olmadı.