1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki otel'den suç duyurusu
Diyarbakır'daki otel'den suç duyurusu

Diyarbakır'daki otel'den suç duyurusu

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde 2 Aralık'tan bu yana PKK'lılara karşı başlatılan hendek-barikat operasyonları sürdürülürken, beş yıldızlı otelin sahipleri tesise giremediklerini söyleyerek güvenlik güçleri için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

A+A-

Sur'da PKK'ya yönelik 2 Aralık'ta başlatılan operasyonla birlikte yoğunlaşan çatışmalar, ev ve işyerlerini de kullanılmaz hale getirdi. Çatışmalar nedeniyle hasar gören yapılardan biri de aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu, Mesut Barzani gibi Diyarbakır'a gelen pek çok ünlü ismin de konakladığı 5 yıldızlı Green Park Oteli.


Geçen yıl Temmuz ayında tadilata giren, ardından çatışma ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle bir daha açılamayan otelin sahipleri, güvenlik güçlerinin kendilerinin ve çalışanlarının otele girmesine izin vermemelerini savcılığa taşıdı.

Green Park Otelinin sahiplerinin avukatı Fırat Öger, müvekkillerinin yapılan tadilattan sonra turistik tesislerine giremediklerini ve mülkiyet haklarını kullanamadıklarını belirterek, güvenlik güçleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Avukat Öger, ayrıca İçişleri Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliği'ne de resmi başvuru yaptıklarını, ancak henüz bir sonuç alamadıklarını anlattı.


Yasal mercilerde konuyla ilgili gerekli mücadeleyi sürdüreceklerini belirten avukat Fırat Öger şunları söyledi:

"Yaptığımız başvurudan sonuç alamazsak, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız. Ana cadde üzerinde bulunan otelin durumu ile ilgili müvekkillerimizin yaptıkları başvurulardan sonuç alamadık. Mahkemeden, oteldeki zararın hasar tespiti için talepte bulunduk. Otelin bulunduğu Gazi Caddesi'ndeki yasak kalkmasına rağmen güvenlik gerekçesiyle otele girilememektedir. Otelin büyük hasar gördüğünü düşünüyoruz. Ama içine giremediğimiz için hasarın boyutunu bilmiyoruz."


Sur ilçesinin merkezinde kalan 114 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otelin özellikle toplantıların yapıldığı teras katının çatışmalarda büyük hasar gördüğü ve birçok duvarlarında ise kurşun izlerinin olduğu belirtildi. Önünde zırhlı polis araçları duran kimsenin yaklaştırılmadığı oteldeki kesin hasarın çatışmalar bittikten tespit edilmesi bekleniyor.

Erdoğan ve Davutoğlu da konaklamıştı

Green Park Otel'de daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de kalmıştı. (Haber: Ferit Aslan / Diyarbakır / DHA)

HABERE YORUM KAT