1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki leopar twitter'ı ikiye böldü
Diyarbakır'daki leopar twitter'ı ikiye böldü

Diyarbakır'daki leopar twitter'ı ikiye böldü

Diyarbakır Çınar'da yaşanan inanılmaz olay Türkiye gündemine oturdu. Çoban Kasım Kaplan, leopar saldırısına uğradı. Kuzeni, leoparı av tüfeğiyle vurdu. Leoparın cinsi incelemeyle ortaya çıkacak.

A+A-
 'Anadolu Leoparı' iddiası üzerine Prof. Dr. Ahmet Kılıç, 'Anadolu Leoparı'nın neslinin tükendiğinin bilindiğini, tekrar ortaya çıkmasının mucize olduğunu söyledi. Yaşanan olay ise sosyal medyada büyük tartışma başlattı. Kimi çobanları haklı buldu, kimi hayvanın öldürülmesine çok büyük tepki gösterdi... İşte o olay ve yorumlar:
 
Türkiye'de ilk defa leopar gördük onu da tüfekle vurup öldürdüler
 
Diyarbakır'da Leopar saldırısına uğrayan Kasım Kaplan'ın, anlatacak inanılmaz bir hikayesi oldu. Leopara ise gerçekten yazık oldu.
 
Ben leopar tarafıyım. Ah güzelim ne diye çıktın insan içine :((
 
umarım bu öldürülen son leopar değildir. kimsenin bir türü toptan imha etmeye hakkı yok.
 
Memlekette neden leopar kalmadığı anlaşıldı! Adam leoparı 10 metre yuvarlamış !
 
Diyarbakırda çobana saldıran leopar vurulmuşmuşmuş, kafanız mı iyi acaba , napsaydı adamcağız, gel burdan dişle canım mı deseydi, teallam.
 
Leoparın saldığı şahıs  kolunu aç görmek istiyorum o bandajın altını...yahu o leopar sana saldıracak parçan kalmaz beee...
 
Diyarbakır'da neslinin son örneklerinden olan Anadolu leoparı mı? Öldü mü? En vahşi hayvan insan öldürdü.. 
 
Yok leopari oldurmusuz yok sole bole, Sanki Siz bi anda leopar gorseniz koynunuza alip sever miydiniz? Hadi ordan!
 
Çin'de kopek oldurduler bizim medya adamlari 3 gun manset yapti. Sen leopar olduruyosun ''ama saldiriyyy''. Azcik tutarli olun
 
Leopar vuruldu diye üzülüyor herkes.Adamı parçalamış ne yapsalardı yani
 
Tamam bende hayvanları cok severim ama azcık empati size leopar saldırsa ne yaparsınız...!!!!
 
Tamam o an ile empati kurmak zor mutlaka ama o leopar öldürülmeyeydi iyiydi...
 
Leopar çobana saldırdı, çoban leoparı öldürdü diye insanlar çobana tepkili.
 
Leopar'ı öldüren hapse atılmayacak mı şimdi?
 
Bu arada dünkü leoparı öldürdüğü için çobana kızanlara: Ya leopar bu! Ne yapsaydı? Gel pisi pisi mi deseydi? Tamam üzüldüm ama leopar yani.
 
Leopar ı öldürenleri kınıyorum. Bir hayvansever olarak Leoparı öldürenleri de LEOPAR DESENLİ TAYT GİYENİDE KINIYORUM!
 
Çoban ne yapmalıydı anlamadım. Leopar bu arkadaş. İmdat freni yok ki çekip durdurasın...
 
NE OLMUŞTU? UZMAN NE DEDİ?
 
Çınar'a 10 kilometre uzaklıktaki Solmaz köyünde kuzeni Mahmut Kaplan ile khayvanlarını otlatan Kasım Kaplan (29), arkadan üzerine atlayan bir leoparın saldırısına uğradı. Boğuşma sırasında Mahmut Kaplan, av tüfeğiyle ateş ederek leoparı öldürdü. 
 
YOKSA İRAN'DAN MI GELDİ?
 
Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Erdal Seven ise ihbar üzerine ekiplerin köyde leoparı incelediğini dile getirerek, "İlk kez görülüyor. Leoparların İran'da yaşadığını biliyoruz. Gezginci bir hayvan türü olan leoparın buraya nasıl geldiğini bilmiyoruz. Bugüne kadar Diyarbakır'da hiçbir leopar görülmemiş. Leoparı, incelenmek üzere Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne getirdik" diye konuştu.
 
'ANADOLU LEOPARI' İSE BU BİR MUCİZE
 
Öldürülen vahşi hayvanın 'Anadolu Leoparı' olduğu söylenince Mili Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, köye gelip bilgi aldı. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, 'Anadolu Leoparı'nın neslinin tükendiğinin bilindiğini, tekrar ortaya çıkmasının mucize olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Yüzyıllardan beri bu bölgede neslinin tükendiği bilinen Anadolu Leoparı, tekrar ortaya çıkması, beni çok heyecanlandırdı. Hakkari'de olabileceği yönünde duyumlar alıyordum. Ancak Çınar İlçesi'ndeki bölgede ortaya çıkması bir mucize. Karacadağ'da yabani kedi görülmüştü. Farklı yılan ve yırtıcı kuşlar görülmüştü ama Anadolu Leoparı, yaşım itibariyle ne duydum, ne de gördüm. Çok nadide bir tür. Ama bunların tek tük görülmesi bile, soylarının korunması açısından çok önemli. Belki orası koruma altına alınabilir. Muhtemelen köylüler bunların yaşadığı yere girdi. Ya da yakınlarda yavruları olabilir. Hem yiyecek bulmak için, hem de köylüler onun bulunduğu mıntıkaya (Teritoryum) girmiş olabilir. Genç ve ergen bir leopar görüntüsüne sahip olduğunu görüyoruz.

HABERE YORUM KAT