1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki Kck davası ertelendi
Diyarbakır'daki Kck davası ertelendi

Diyarbakır'daki Kck davası ertelendi

PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin 95'i tutuklu 175 sanığın yargılanmasına devam edildi

A+A-

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, 46 tutuklu ve 7 tutuksuz sanık hazır bulunurken, diğer sanıklar mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Duruşmada savcının, daha önce tahliye edilmiş sanıklardan Nadir Bingöl ile Ali Oruç için de tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde sehven bir hata yapması üzerine avukatlar tepki gösterdi.

İtirazlar üzerine savcı, kayıtlara geçilmesi için düzeltilmiş mütalaasını okuyup tutuklu sanıklardan Besime Gonca, Leyla Deniz, Esma Güler ile Dirayet Taşdemir'in tahliyesini isteyerek, diğer sanıkların "mevcut delil durumu", "kuvvetli suç şüphesi", "delilleri karartma" ve "kaçma şüphesi" gerekçeleriyle tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi yönünde görüşünü bildirdi.

Sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin savunmalarının ardından mahkeme heyeti kararını vermek için duruşmaya ara verdi. 4 saat ara veren mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, bağımsız milletvekili seçilen Selma Irmak ve Kemal Aktaş ile Yüksek seçim Kurulu tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin de aralarında bulunduğu 95'i tutuklu 175 sanık hakkında, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak", "PKK örgütü üyesi ve yöneticisi olmak" ve "PKK örgütüne yardım ve yataklık etmek" suçlarından, 15 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar değişen hapis cezaları isteniyor.

HABERE YORUM KAT