1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki KCK davası
Diyarbakır'daki KCK davası

Diyarbakır'daki KCK davası

DİYARBAKIR- PKK ile Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından 91'i tutuklu 175 sanıklı KCK davasının, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilmesinin ardından, sanıkların 30 gü

A+A-

Cumhuriyet savcısı hazırladığı mütalaasında "suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, delilleri karartma ve sanıkların kaçma şüphesini" gerekçe göstererek tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamı yönünde görüşünü bildirdi.

Mahkeme heyeti ise kararında, "PKK/KCK  hala faaliyetini devam ettirmesi ve bu faaliyetler kapsamında, suç işlediği iddia edilen sanıkların delilleri yok etme, gizleme, değiştirme, tanıklar üzerinde baskı kurma, sanıkların kaçma, saklanma şüphesinin varlığının bulunması, sanıkların tutuklulukta geçirdikleri sürenin makul ve ölçülü olmasını" gerekçe göstererek sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme heyeti daha önce sanık avukatlarının özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi ile ilgili yasal düzenlemelerden sonra yapılan tahliye başvurularını reddetmişti.

- İddianameden

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, 91'i tutuklu 175 sanık hakkında, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak", "pkk üyesi ve yöneticisi olmak" ve "pkk'ya yardım ve yataklık etmek" suçlarından, 15 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar değişen hapis cezaları isteniyor.


Muhabir: Aziz Aslan
Yayınlayan: Ersin Altınsoy
 

HABERE YORUM KAT