1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki KCK davası
Diyarbakır'daki KCK davası

Diyarbakır'daki KCK davası

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 91'i tutuklu 175 sanıklı KCK davasının, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verildi.

A+A-

PKK ile Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından 91'i tutuklu 175 sanıklı KCK davasının, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK davası, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan incelemenin ardından 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyasını inceledikten sonra duruşma tarihini belirleyecek.

KCK davası sanıklarının avukatlarından Cihan Aydın, AA muhabirine, dosyanın görüleceği Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde adil bir yargılama yapılacağını düşünmediklerini savundu.

Söz konusu mahkeme heyetinin bir süre önce 5 yıllık tutukluluk süresi ve yapılan son yasal değişiklikleri gerekçe göstererek yaptıkları tahliye talebinin reddine karar verdiğini hatırlatan Aydın, "Mahkeme, talebimizin 'PKK/KCK  faaliyetlerinin devam ediyor olması ile sanıkların tahliye edilmeleri durumunda örgütün dağ kadrosuna katılabilecekleri' gerekçesiyle reddine karar vermişti. Bu gerekçe ile mahkemenin bu davaya bakış açısı açık bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu nedenle yargılamanın adil yapılacağını düşünmüyoruz" dedi.

6526 sayılı "PKK ile Mücadele Kanunu ve Ceza Mahkemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile TMK'nın 10. maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması üzerine, yasa gereği ellerindeki dava dosyalarına bakamayacak olan mahkemeler, bu dosyaları diğer ağır ceza mahkemelerine göndermişti.

HABERE YORUM KAT