1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki Kck davası
Diyarbakır'daki Kck davası

Diyarbakır'daki Kck davası

Diyarbakır'da, PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin 98'i tutuklu 175 sanığın yargılanmasına devam edildi.

A+A-

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu 98 sanıktan 27'si hazır bulundu. Tutuklu 71 sanık ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Tutuklu sanıklardan Lütfü Dağ ile ilgili delil ikamesini okuyan mahkeme başkanı, hazırlanan iddianamede, Dağ hakkında "KCK/TM Türkiye koordinasyonunda yer aldığı" yönünde değerlendirmeler olduğunu söyledi.

Sanık Dağ, tercümanı aracılığıyla yaptığı savunmasında, davanın siyasi bir konseptle hazırlandığını öne sürerek, suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Sanık avukatlarından Mehmet Emin Aktar, müvekkili hakkında bazı delillerin hukuka aykırı bir şekilde elde edildiğini ileri sürerek, müvekkilinin 2008'de yaptığı telefon görüşmelerinin dosyada yer almaması gerektiğini savundu.

Sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin taleplerinin ardından mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, bağımsız milletvekili seçilen Selma Irmak ve Kemal Aktaş ile Yüksek seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin de aralarında bulunduğu 98'i tutuklu 175 sanık hakkında, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak", "PKK örgütü üyesi ve yöneticisi olmak" ve "PKK örgütüne yardım ve yataklık etmek" suçlarından 15 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar değişen hapis cezaları isteniyor.

HABERE YORUM KAT