1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki KCK davası
Diyarbakır'daki KCK davası

Diyarbakır'daki KCK davası

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da görülen KCK ana davasına devam edildi.

A+A-

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu 108 sanıktan 31'i hazır bulundu, 77 sanık ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Duruşmada tutuklu sanıklardan Şırnak eski Belediye Başkanı Ahmet Ertak'ın delil ikamesi okundu.

Mahkeme başkanı, dosyada yer alan atılı suçlamaları okuyarak, sanığa savunma yapması için söz verdi. Sanık Ertak tercümanı Murat Bayram aracılığıyla Kürtçe savunma yaparken, konuşma sırasında mikrofon kapatılmadı.

Ertak, anadilde savunma yaptığı için mutlu olduğunu söyledi. Bu küçük hakkın yüksek bedellerle alındığını savunan Ertak, kendisinin okula başlamadan Türkçe bilmediğini söyledi. Anadolu'da uzun süre öğretmenlik yaptığını ifade eden Ertak, belediye başkanlığı yaptığı dönemde Suriye Avrupa gibi yerlere çok fazla giriş çıkış yaptığını kaydetti. BDP'nin konferanslarına katıldığını aktaran Ertak, “Bunun bir suç olarak görülmesini anlamıyorum. Hafıza kartlarımda müziklere rastlanmış. Müzik evrensel bir şeydir, neden bir suç olarak belirtiliyor.

Dosyada Hüseyin Yılmaz'a zorla para vermişim gibi gösteriliyor. Bu doğru değil, biz parti üyeleri olarak her ay aidatlarımızı ödüyorduk. Bazen ihmalkarlık yapıp yatıramıyorduk. 2004-2005 yılları arasında yatırmadığım biriken aidatlarımızı toplu yatırdık. Bu devletin kontrolündeydi. Bunu suç olarak görmek anlamsız” dedi. Daha sonra söz alan Ertak'ın kızı ve avukatı Çiğdem Ertak ise dosyanın kabartıldığını, bunun müvekkilinin dosyası olmadığını savundu.

Avukat Çiğdem Ertak, “Babam 4 yıldır tutuklu. Adam öldürmedi, dolandırıcılık yapmadı, görevini en iyi şekilde, ahlaklı bir şekilde yaptı. Buraya gelişim sizlerden çok farklı. Her seferinde daha büyük hayal kırıklığı ile dönüyorum. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum” diye konuştu.Davanın görülmesine devam ediliyor.

HABERE YORUM KAT