1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki katliamların emrini Albay Hatipoğlu verdi
Diyarbakır'daki katliamların emrini Albay Hatipoğlu verdi

Diyarbakır'daki katliamların emrini Albay Hatipoğlu verdi

Lice'de askerlerin ilçeyi tarayarak sivilleri öldürmesi ve Tuğgeneral Aydın'ın öldürülmesi olayına ilişkin Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması 16 Ocak tarihinde görülecek.

A+A-

Lice'nin 1993 tarihinde taranarak sivillerin öldürülmesi ve Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın öldürülmesi olayları hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce açılan dava için talimatla ifade veren emekli Astsubay Hüseyin Oğuz, katliam emrinin dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu tarafından verildiğini söyledi.

Lice'de askerlerin ilçeyi tarayarak sivilleri öldürmesi ve Tuğgeneral Aydın'ın öldürülmesi olayına ilişkin Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması 16 Ocak tarihinde görülecek.

Cinayetler hakkında İzmir Karaburun Asliye Ceza Mahkemesi'nde talimatla ifade veren ve Yüksekova Çetesini ortaya çıkardıktan sonra emekliye sevk edilen Astsubay Hüseyin Oğuz, katliam emrini verenin Albay Eşref Hatipoğlu olduğunu söyledi.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada emekli Albay Hatipoğlu ile birlikte yargılanacak olan Tuna Yanardağ adlı subayı tanımadığını belirten Oğuz, Albay Hatipoğlu'nun İl Jandarma Komutanı olduğu dönemde kapatılan HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın kaçırılarak Jitem tarafından öldürülmesi olayında Aytekin Özen'e talimat vermek sureti ile olayı gerçekleştirdiğini istihbarat görevlisi olması sebebi ile istihbarat kaynaklarından bildiğini söyledi.

Emekli Albay Hatipoğlu'nun Jitem'in kuruluşunda söz sahibi olan kişilerle çok yakın ilişki içerisinde olduğunu belirten Oğuz ifadesinde şunları söyledi: “Eşref Hatipoğlu'nun İl Jandarma Komutanı olmasına rağmen JİTEM grup komutanlığı ile birlikte hareket ederek eylemleri birlikte gerçekleştirdiklerini biliyorum. O dönemde JİTEM'in faili meçhul işlemlerini gerçekleştiren Celil kod adlı Aytekin Özen ile direk görüşüp talimatları veren kişilerden biri de Eşref Hatipoğlu'dur. JİTEM grup komutanlığı doğrudan il jandarmaya bağlı olan birliklere emir ve talimat verme yetkisi yok iken Eşref Hatipoğlu ile birlikte hareket ettiklerinden JİTEM ekipleri doğrudan il jandarma birliklerine talimat vererek faili meçhul öldürme olaylarına karışmışlardır."

HATİPOĞLU 15 SİVİLİN ÖLDÜRÜLMESİNDEN SORUMLUDUR

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın öldürülmesi olayında Eşref Hatipoğlu'nun direk bağlantısının olmak zorunda olduğunu kaydeden emekli Astsubay Oğuz, "Tuğgeneral Aydın'ın şehit edilmesi olayında failleri bulmak yerine 15 tane vatandaşın öldürülmesi talimatını veren Eşref Hatipoğlu'dur. Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın ölümü de itirafçı olan Muhsin Gül'ün emniyet tarafından sorgulanmasından sonra olaylar JİTEM ve jandarma komutanı Eşref Hatipoğlu'nun bilgisi dahilinde yapıldığı ortaya çıkması üzerine Muhsin Gül JİTEM tarafından faili meçhul olarak ortadan kaldırılmıştır. Bu durumun Gaffar Okkan tarafından öğrenilmesi üzerine suikast yapılarak öldürülmüştür. Bu olayda Eşref Hatipoğlu'nun bağlantısı yoktur" dedi.

Avukat Mustafa Özer'in aracına bomba koyma eyleminde de ilk defa C-4 kullanıldığını kaydeden Oğuz, "Kullanan Celil kod adlı Aytekin Özen'dir. Ona da talimat veren il jandarma komutanı Eşref Hatipoğlu'dur. Eşref Bitlis'in öldürülmesi olayı ile ilgili ifademde de belirttiğim şekliyle olaylar gelişmiştir. Eşref Hatipoğlu da bu olaylardan bilgi sahibidir. Ancak doğrudan bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum. Ancak 13.5 kg C4'ün JİTEM''de olduğundan haberi olduğunu biliyorum. Benim Eşref Hatipoğlu ile ilgili ve Doğu Güneydoğu Anadolu'daki gerçekleşen olaylarla ilgili istihbaratta çalışmış olmam nedeni ile doğrudan tanı olduğum veya soruşturmasını bizzat yürütmüş olmam nedeni ile bizzat tanık olmam nedeni ile mahkemede tanık sıfatı ile tüm bildiklerini anlatmaya hazırım. Lice'deki Bahtiyar Aydın olayı ve vatandaşların katledilmesi ile ilgili Eşref Hatipoğu'nun olaydaki rolünü içerir mağdurların bizzat beyanlarını içerir kayılar ile olayn CD kayıtlarını mahkeme başkanına bizzat sunacağım" dedi.

Lice'de Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve sivillerin ölümü nedeniyle hakkında dava açılan emekli Albay Eşref Hatipoğlu, 16 Ocak tarihinde Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

 

Kaynak: Anf 

HABERE YORUM KAT