1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki katliamın nedeni kiralık tarla
Diyarbakır'daki katliamın nedeni kiralık tarla

Diyarbakır'daki katliamın nedeni kiralık tarla

Diyarbakır'ın Başköy ve Karatepe köylüleri arasında önceki gün iftar vakti çıkan ve 8 kişinin ölümü, 4 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan çatışmanın ayrıntıları netleşti.

A+A-

2003'te Başköylü Üstün ailesinin Mersin'de yaşayan akrabaları, Karatepe yakınlarındaki tarlanın kendi payları olan 500 dönümünü Er ailesine sattı. Geriye kalan bin dönümün sahibi olan Üstün ailesi de "Kira karşılığı ekip biçebilirsiniz" dedi. Anlaşma sonucu Er ailesi ekip biçmeye başladı. Üstün ailesi 2008'de bin dönümü kiralamaktan vazgeçti. Er ailesi bunu kabul etmeyince çıkan taşlı sopalı kavgada 5 kişi yaralandı. Er ailesi ekip biçmeye devam etti. İki aile geçen perşembe karşılaşınca tartışma çıktı. Üstün ailesi, önceki akşam tarlaya gitti. Ömer Üstün, traktörün başına geçip "Buralar bizim, işte sürüyorum" dedi. Er ailesinden bir kişi Kalaşnikof ile Üstün'ü öldürdü. 2 kişi Üstün ailesini yaylım ateşine tuttu. Çatışmada 8 kişi can verdi.

ER AİLESİ KÖYDEN KAÇTI

Er ailesi, önceki gece jandarma eşliğinde köyü boşaltıp bilinmeyen bir yere götürüldü. İki köye de giriş ve çıkışlar yasaklandı. Yaralıların yattığı hastanedeki odaların kapılarında bekleyen polis, içeriye kimseyi almıyor. Er ailesinden silah kullanan iki kişi aranıyor. Cenazeler ise köyde toprağa verildi.

HABERE YORUM KAT