1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki gerginlik sona erdi
Diyarbakır'daki gerginlik sona erdi

Diyarbakır'daki gerginlik sona erdi

DİYARBAKIR - BDP'li grubun cezaevindeki tutukluların başlattığı açlık grevine destek vermek için Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde yapmak istediği izinsiz basın açıklamasına polis müsaade etmeyince, kalabalık cezaevi yerine ara sokaklarda açıklama yaptı.

A+A-

BDP Bağlar İlçe Başkanlığı önünde toplanarak izinsiz yürüyen kalabalığa polis ekipleri sık sık anonslar yaparak dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Tüm uyarılara rağmen yürüyen kalabalık ile polis ekipleri arasında kısa süreli yaşanan olayların ardından BDP'li milletvekilleri ile polis yetkileri bir araya gelerek mutabakata vardı. Polis yetkililerinin cezaevi önünde basın açıklaması yapılmasına Diyarbakır Valiliği tarafından izin verilmediği belirtilerek, açıklamanın farklı bir bölgede yapılması istendi. Yaklaşık 2 saat cezaevi önünde bekleyen kalabalık polis direncini kıramayınca açıklamanın bir ara sokakta yapılması kararlaştırıldı.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, BDP'li milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Emine Ayna ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de içinde bulunduğu kalabalık cezaevi önünden yürüyerek ara sokaklara girdi. Bir ara sokakta toplanan kalabalığa hitap eden DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, tutukluların başlattığı açlık grevlerini sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Tuğluk, artık hiç kimsenin ölmesini istemediklerini belirterek, “Artık Kürt gencinin, Türk gencinin ölümünü kaldıramıyoruz, yeter diyoruz. Tanklarınız toplarınız uçak savarlarınız bu mücadeleyi durduramayacaktır” dedi.

Tuğluk'tan sonra kalabalığa hitap eden BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ise bu açlık grevlerini desteklediklerini ve cezaevlerinden tabut çıkmasına asla izin vermeyeceklerini dile getirdi. Konuşmaların ardından kalabalık yarım saat oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

FENALIK GEÇİREN BDP'LİNİN YARDIMINA POLİS YETİŞTİ

Öte yandan, BDP'lilerin cezaevi önünde yapmak istediği basın açıklamasında yaşanan gerginlik esnasında fenalık geçiren bir kişinin yardımına polis ekipleri yetişti. Gerginlik sırasında kalabalık arasında baygınlık geçirerek bulunduğu yere düşen BDP''li göstericilere dağılmaları yönünde anons eden polis ekip otosuna taşındı. Polis aracına alınan BDP'li hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan BDP''linin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 

(AKK-AŞ-Y)