1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki eşcinsel R.Ç. cinayeti davası ertelendi
Diyarbakır'daki eşcinsel R.Ç. cinayeti davası ertelendi

Diyarbakır'daki eşcinsel R.Ç. cinayeti davası ertelendi

Diyarbakır'da 17 yaşındaki R.Ç.'yi eşcinsel olduğu için öldürmekle suçlanan babası ve 2 amcasının yargılanmasına devam edildi.

A+A-

Diyarbakır'da 17 yaşındaki R.Ç.'yi eşcinsel olduğu için öldürmekle suçlanan babası ve 2 amcasının yargılanmasına devam edildi. LGBT örgütlerinin üyeleri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin de izlediği duruşma, ertelendi.

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi'nde 2012 yılının Temmuz ayında, eşcinsel olduğu için aile içi şiddete maruz kaldığından evden kaçan R.Ç., daha sonra iddiaya göre babası ve amcaları tarafından öldürülmüş, cesedi de yol kenarına atılmıştı. Olaydan sonra yakalanan 3 cinayet şüphelisi, tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar baba M.Ç. ile amcaları Ş.Ç. ve M.A.Ç. geniş fgüvenlik önlemleri altında getirildi. Duruşmaya ayrıca taraf avukatları, aile bireyleri ile Diyarbakır'a gelen LGBT örgütlerinin üyeleri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri de izleyici olarak katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunmak üzere söz hakkı verilen Cumhuriyet Savcısı, mütalaanın hazır olduğunu, ancak dosyada bazı eksik imzaların bulunduğunu, bunların tamamlanmasının ardından mütalaayı açıklayacağını söyledi.

Daha sonra söz hakkı verilen R.Ç.'nin annesi G.Ç. ve kardeşi R.B tüm sanıkların serbest bırakılmasını istediklerini söyledi. Söz hakkı verilen sanıklar ise tahliyelerinin karar verilmesini talep etti.

Sanıklardan baba M.Ç.'nin avukatı Velat Alan, dosyada herhangi bir somut delil bulunmadığını ifade ederek, "Hiçbir baba, oğlunu öldürmek istemez. Olay bir kazadan ibarettir. Mermi delikleri incelendiğinde olayın bir kazadan ibaret olduğu anlaşılacaktır. Müvekkilim hiç bir şekilde oğlunu öldürmeyi aklından geçirmemiştir" dedi.

Kısa bir ara veren mahkeme heyeti, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi. Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde davada, savcı Seçil Akman, önceki celselerde R.Ç.'nin babası hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu, iki amcası hakkında da ömür boyu hapis cezaları verilmesini talep etmişti.

HABERE YORUM KAT