1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'daki 'Barış Mitingi'ne katılım çağrısı yapıldı
Diyarbakır'daki 'Barış Mitingi'ne katılım çağrısı yapıldı

Diyarbakır'daki 'Barış Mitingi'ne katılım çağrısı yapıldı

Diyarbakır Barış Girişimi, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle 31 Ağustos'ta "Türkiye barışı için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm" sloganıyla düzenleyecekleri mitinge katılma çağrısı yaptı.

A+A-

Bu amaçla Ofis Sanat Sokak'ta yapılan basın açıklamasına DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, DTP Batman Milletvekili Ayla Akat, DTP'li il yöneticileri, belediye başkanı ve kurumlarının temsilcileri katıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Av. Muharrem Erbey, barış yanlılarına 31 Ağustos Pazar günü saat 16.00' da İstasyon Meydanı'nda yapılacak mitinge katılmaları çağrısında bulundu.

Bu ülkede bir daha OHAL'in, sürgünlerin, faili meçhul cinayetlerin, zorla köy boşaltmaların, dıçkı yedirmenin, taciz ve tecavüzlerin yaşanmaması için Kürt sorununun çözülmesini istediklerini belirten Erbey, siyaset, toplum ve Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Erbey, "Cumhuriyetin demokratikleşmesini istiyoruz. İşte tüm bunları dile getireceğimiz ve aynı anda İstanbul ve Adana'da yapacağız Diyarbakır'daki mitingin barışa vesile olmasını diliyoruz." şeklinde konuştu.

Açıklamaya katılanlar daha sonra vatandaşlara mitinge davet bildirileri verdi.