1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da yürüyüş
Diyarbakır'da yürüyüş

Diyarbakır'da yürüyüş

DİYARBAKIR - Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu BDP'li bir grup, Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna dikkati çekme gerekçesiyle yürüyüş düzenledi.

A+A-

Ofis Semti'ndeki Sanat Sokağı'nda bir araya gelen grup, bir süre oturma eylemi yaptı. Bu sırada BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Murat Gök ile görüştü.

Zümrüt'ün, yürümek ve basın açıklaması yapmak istediklerini söylemesi üzerine Gök, açıklamayı Sanat Sokağı'nda yapmalarını önerdi. Bunun üzerine Zümrüt, aralarında sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğunu, sıkıntı yaşanmayacağını belirtti.

Gök, yasa dışı pankartların bulunduğunu, bu şekilde slogan atanların da olabileceğini ifade ederek, "Burası yürüyüş güzergahı değil. Yasa dışı bir durum olursa biz engel oluruz. Çözüm sürecine de destek veriyoruz. Çözüm sürecine inanın daha çok destek veriyoruz" dedi.

Bunun üzerine güzergah değiştirilerek grup Koşuyolu Parkı'na yürüdü. Burada açıklama yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Abdullah Öcalan'ın, "silahlar sussun, demokratik siyaset konuşsun" dediğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan'ın da bu mesajı olumlu bulduğunu söylediğini belirtti.

"Silahların susup siyasetin konuşabilmesi için silahı araç olarak kullanan örgütün başkanının ve elemanlarının siyaset yapmasının önü açılmalıdır" diyen Ayna, meclisin bunu ele alması gerektiğini belirtti.

Öcalan'ın durumunun 3 başlıkta ele alınması gerektiğini ifade eden Ayna, "Biri insan hakları, biri hukuk, biri de siyasi boyutudur. Öcalan herhangi bir tutuklu değildir" dedi.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş da bağımsız bir doktor heyetinin İmralı'ya gitmesi gerektiğini belirtti.

Her insanın ve tutuklunun temel sağlık hakkı bulunduğunu ifade eden Karadaş, şunları kaydetti:

"Öcalan'ın diğer tutuklular gibi barış ve demokratik sürecin hassasiyeti açısından en kısa sürede yaşam şartlarının ve sağlığının düzeltilmesi önemlidir. 'Sürecin sağlığı Öcalan'ın sağlığı'dır düşüncesi ile bir an önce başvrumuza cevap verilerek Öcalan'ın İmralı'da bağımsız bir sağlık heyetince muayene edilerek, gerekirse teşekküllü bir hastanede tetkiklerinin yapılmasını talep ediyoruz."Grup açıklamanın ardından dağıldı.

HABERE YORUM KAT