1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da yürek parçalayan manzara
Diyarbakır'da yürek parçalayan manzara

Diyarbakır'da yürek parçalayan manzara

Diyarbakır'da bir ilkokulda dağılan çocuklar, okullarının yanında mendil açarak dilenen yaşıtları Suriyeli çocuklara cebindeki harçlıkları verdi.

A+A-
Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak aileleriyle Diyarbakır'a gelen ve sokaklarda dilencilik yapan 7 yaşındaki Velid ile kuzeni 8 yaşındaki İbrahim, durumu yaşıtı olanların yüreğini parçaladı.
 
Yapılan yardımlar ve tüm uyarılara rağmen kent merkezinin değişik noktalarını mesken tutarak, buz kütleleri üzerinde kucaklarındaki çocukları ile birlikte dilenen Suriyelilerin önüne geçilemiyor. Vatandaş duruma tepkili olsa da bu duruma bir türlü çözüm bulunamıyor.
 
OKUL HARÇLIKLARINI VERDİLER
 
Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi Koşuyolu semtinde bulunan Koşuyolu İlköğretim Okulu karşısına Yağan yağmura rağmen yere serdikleri bir bez parçası üzerinde oturan 7 ve 8 yaşındaki Suriyeli çocuklar, yaşıtları olan ilköğretim çocuklarına elini açarak sadaka istedi. Durum karşısında yürekleri sızlayan Diyarbakırlı çocuklar, okul harçlıklarını Suriyeli dilenen çocuklara verdi. Suriyeli çocuklara cebindeki harçlığı veren ilköğretime giden öğrenci, "Ben bütün imkanlara sahipken, sıcak giysiler ve sıcak yemek yerken benimle aynı yaştaki çocuğun muhtaç olması bizi çok üzdü. Çocukların hiçbir suçu yok. Elimizden gelen yardımı yapmaya çalıştık" diyerek üzüntülerini dile getirdiler.
 
BAZILARI DUYGULANIP AĞLADI BAZILARI DA TEPKİ GÖSTERDİ
 
Bu durum karşısında bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olmazken, bazı vatandaşlarda tepki gösterdi. Çocukların düştüğü bu durumu hak etmediklerini kaydeden vatandaşlar, "Bu savaşların Allah belasını versin. Bu çocukların ne günahı var. Mecbur olmasalar bu çocuklar neden gelip burada dilensin. Kendi çocuklarımız da var. Çocuklarımızı ve bunları görünce hem çok üzülüyoruz hem de çok şükür ediyoruz" diyerek üzüntülerini dile getirdi. Vatandaşlar çocukların ısınması için yandaki kafeden sıcak içecek ısmarladı.
 
ÜZÜLÜYORUZ AMA YARDIM YAPILMASINA RAĞMEN DİLENMELERİ BİZİ SİNİRLENDİRİYOR
 
Sinirli bazı vatandaşlar ise, "Biz bu soğukta ayakta durmakta zorlanırken, bunlar serdikleri bir kartonun üzerinde dileniyorlar. Onların bu durumunu görünce gerçekten çok üzülüyoruz ama Valilik ile belediye ve hayırseverler yardım ediyor bildiğimiz kadarıyla o zaman neden dileniyorlar. Bu çocukları duygu sömürüsü olsun diye aileleri dilenmeye teşvik ediyor" diyerek tepki gösteriyor. 

HABERE YORUM KAT