1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da “yozlaşmaya” karşı seferberlik
Diyarbakır'da “yozlaşmaya” karşı seferberlik

Diyarbakır'da “yozlaşmaya” karşı seferberlik

Diyarbakır'da KESK'e bağlı Eğitim-Sen ve diğer sendikaların ardından, Eğitim-Bir-Sen'de, fuhuş, kapkaç, hırsızlık, uyuşturucu ve kumara karşı kampanya başlattı.

A+A-

Sendika Şube Başkanı Yunus Memiş, bölgede yıllardan uzun yıllardır yaşanan çatışmalı ortam yüzünden Diyarbakır'da üst düzeye çıkan fuhuş, kapkaç ve uyuşturucu sorununun görünmediğini belirterek, bu ateşe su dökmek için çalışmalara başladıklarını vurguladı

Diyarbakır'da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), BDP ve bazı sivil toplum örgütlerinin ardından, Memur Sendikaları Konfederasyonu'na (Memur-Sen) bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası da (Eğitim-Bir-Sen), fuhuş, uyuşturucu, kapkaç, hırsızlık ve kumara karşı kampanya başlattı.

'Sorunlardan dolayı görülmüyordu'

Kampanyanın ilk ayağı olarak kentin çeşitli pankartlar asıldı. Konuya ilişkin Yenigün'e açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, 2005 yılında Diyarbakır'daki çeşitli sivil toplum örgütleri ile birlikte kenttin ahlaki yozlaşmasına ilişkin bir rapor hazırladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu doğrultuda Diyarbakır'da fuhuş, kapkaç ve esrar ile diğer sorunların üst düzeyde olduğunu tespit ettik. Ancak bölge sorunlarından dolayı bu çok görülmüyordu ve üzerine de gidilmiyordu. Fakat gün geçtikçe daha da büyüdü bu sorunlar. Bundan dolayı bütün kesimler artık bu olayların üzerine gitmeye başladı. Bizde bu bağlamda bazı sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek, buradaki çocuklarımızın ve gençlerimizin bu illetlere bulaşmaması için kampanya başlattık.”

“Esrar ilkokula girdi”

Bu çerçevede Kuran okuma kampanyası düzenleyecekleri, çocukları sosyal ve sportif faaliyetlere yönlendireceklerini vurgulayan Memiş, “Çocuklara kendi değerlerini öğretmeye çalışacağız. Öğrencilerle velilerle görüşmelerimiz oldu. İlkokullara bile esrar girdi. Bu çocukların bu illetten kurtulmaları için elimizden geleni yapacağız. Camilere, sosyal aktivitelere yönlendireceğiz” dedi.

'Bu ateş hepimizi saracaktır'

Bu konuda zaman zaman emniyet yetkilileri ile de görüşmeler yaptıklarına dikkat çeken Memiş, “Emniyet yetkilileri de şu anda sokaklarda görev yaparak bu olayların üzerine gidiyor. Bu da bizi son derece mutlu ediyor. Diğer kesimdeki arkadaşlarımızın da, kardeşlerimizin de bu konuda hassasiyet göstermesi bizi sevindiriyor. Fikri, zikri ne olursa olsun toplum bozulursa bu ateş hepimizi saracaktır. Toplumun daha düzenli ve temiz olması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Eğitim-Sen ile görüşüp, bu sorunlara karşı birlikte hareket etmeyi önereceklerini de vurgulayan Memiş, “Çünkü buradaki sorun hepimizi bağlıyor. Ahlaki yozlaşmaya hepimizin el ele vererek, dur demesi lazım. Yoksa bu sorunlar bizlerin sonu olur” dedi.

'Belediye destek vermeli'

Belediyeden bu tür etkinliklerle ilgili herkese destek ve izin vermesi çağrısında da bulunan Memiş, “Büyükşehir Belediyesi, KESK'in astığı afişlere izin verirken, bize asmak istediğimiz afişlerle ilgili olumsuz yanıt verdi. Buna rağmen afişlerimiz astık. Belediyeler bu konu ile ilgili herkese destek ve izin vermeli” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT