1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da yetiştiricilere koç dağıtıldı
Diyarbakır'da yetiştiricilere koç dağıtıldı

Diyarbakır'da yetiştiricilere koç dağıtıldı

DİYARBAKIR- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan bir proje kapsamında Diyarbakır'da kura ile 35 yetiştiriciye koç dağıtıldı.

A+A-

Bakanlıkça 3 yıldır uygulanan "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma" Projesi kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce 35 yetiştiriciye kura ile sağlık muayenesinden geçirilen ve tüm aşıları yapılmış 35 Zom koçu verildi.

İl müdürlüğünden alınan bilgiye göre; lokal ırklardan olan ve unutulmaya yüz tutmuş Zom ve Karakaş ırklarının tekrar gün yüzüne çıkmasını sağlayan projede et ve süt verimi yüksek ırkların elde edilmesi amaçlanıyor.
2005-2010 yıllarında uygulanan ve 13 ilde 80 bin küçükbaş hayvana yönelik yürütülen projenin istenilen verimi sağlaması nedeniyle bakanlıkça projenin genişletilerek sürdürülmesi kararı alındı.

Bu kapsamda 2011-2015 yıllarını kapsayan ikinci 5 yıllık süreçte, küçükbaş hayvan ırklarının yanında, Anadolu mandasını da içine alan "Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projeleri" uygulamaya konuldu. Projede 66 ilde 880 bin küçükbaş hayvan ve 20 bin mandaya ıslah programı uygulandı.

Kamu kurumları, üniversiteler ve damızlık yetiştirici birliklerinin katılımıyla yürütülen, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı hayvan ıslahı projesi olarak kabul edilen uygulamada geçen yıl 50 köyde 708 yetiştirici 27 bin 190 hayvan için 1 milyon 787 bin lira destek verildi.

Bu yıl ise ay sonunda başlanacak destekleme ödemelerinde anaç koyun için 35 lira, ana kaydı yapılmış yavru için 20 lira, ana ve baba kaydı yapılmış yavru (Elit sürü) için 40 lira, Anadolu mandası için de 650 lira ödeme yapılacak.

HABERE YORUM KAT