1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da yemek yarışması düzenlenecek
Diyarbakır'da yemek yarışması düzenlenecek

Diyarbakır'da yemek yarışması düzenlenecek

DİYARBAKIR- Merkezi Ankara'da bulunan Matbah-i Amire Yaşatma ve Aşçılar Derneği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Güneydoğu Anadolu Ulusal Yemek Yarışması düzenlenecek.

A+A-
Yemek yarışmasının tanıtımı amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen basın açıklamasına konuşan Matbah-i Amire Yaşatma ve Aşçılar Derneği Başkanı Gökhan Gümüş, Kürt sorunun çözümüne yönelik yapılan açılım sürecini desteklemek amacıyla Güneydoğu Anadolu Ulusal Yemek Yarışması'nın düzenleneceğini söyledi.  
 
Güneydoğu Anadolu Ulusal Yemek Yarışması'nı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştireceklerini ifade eden Gümüş, “Yarışma Diyarbakır'da 19-20 Nisan tarihlerinde yapılacak. Güneydoğu halkının yıllardır özlem duyduğu barış sürecine dikkat çekmek ve çorbada bizimde tuzumuz olsun istiyoruz. Biz dernek olarak Güneydoğu bölgesinin adeta incisi olan Diyarbakır halkı ile bir kez daha kardeşliğimizi pekiştirmek, gelecek nesillere barış dolu, sevgi dolu, huzur dolu yarınlar bırakmak temennisindeyiz. Yöresel yemeklerinde gün yüzüne çıkacak bu yarışmada farklı lezzetler ile kardeşliğimizin göstergesi olacaktır” dedi.
 
Batı illerinde her yıl düzenlenen yemek yarışmalarını Güneydoğu Anadolu Bölgesine de taşımayı amaçladıklarını belirten, Gümüş şunları kaydetti:
 
“Yarışmamıza yurtdışından 20 mutfak şefi, Türkiye'nin her köşesinden 300 Mutfak şefi katılımını sağlayacağız. Güneydoğu Bölgesinin birbirinden yetenekli 50 şefi Güneydoğu'nun yöresel yemeklerini tanıtacaklardır. Türkiye'nin köşesinden gelen misafirler Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen bir gezi turu ile bölgenin tanıtımında katkıda bulunacak ve bölge halkıyla kucaklaştıracaklardır. Yarışma açılışı da ünlü sanatçıların katılacağı bir konser ile başlayacaktır."
 
Gümüş, ülkede lezzetler farklı olsa da kardeşliğin bir olduğunu sözlerini tamamladı.
 
 
Muhabir: Zekeriya SARIHAN 
Yayınlayan: Necdet Doğruyol

HABERE YORUM KAT