1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da yaşayan Suriyeli sığınmacılar
Diyarbakır'da yaşayan Suriyeli sığınmacılar

Diyarbakır'da yaşayan Suriyeli sığınmacılar

DİYARBAKIR- İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır'da yaşayan Suriyeliler ile ilgili hazırladıkları raporu açıkladı.

A+A-
Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Abdurrahim Ay, Diyarbakır'da yaşayan Suriyeli aile sayısının 144 olduğunu, ailelere ile görüşerek sağlık, barınma ve eğitim şartları ile ilgili detaylı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.
 
Diyarbakır'da yaşayan sığınmacılar için bir kamp kurulmadığına dikkat çeken Ay, bir evde çoğu zaman birden fazla ailenin yaşadığının gözlendiğini belirtti.
 
Yurda kaçak giriş yapan sığınmacıların yetkililer tarafından yakalanma korkusuyla sık sık adres değiştirdiği yaptığını kaydeden Ay, 144 ailenin hiçbir üyesinde çalışma izninin bulunmadığını aktardı.
 
Ay, şöyle konuştu:
 
"Sığınmacıların yaklaşık yüzde 60'ı çocuk yaştaki insanlardan oluşuyor. Ailelerin bir kısmı çocuklarının güvenliğinden endişe ettikleri için sokağa çıkmalarına müsaade etmezken, bir kısmının çocuklarına dilencilik yaptırdığı gözlenmiştir. Ailelerin içinde Suriye'de maddi durumları iyi olup, burada içinde bulundukları koşulların kötü, Suriye'de de yoksul olduğunu belirten aileler vardı." 
 
Ay, sağlık hizmetlerinin sığınmacıların en önemli sorunlarından birini oluşturduğunu anlatarak, Suriyeli sığınmacılarla ilgili olarak zaman geçirilmeden insani durumun iyileştirilmesi, eğitim, sağlık, barınma ve güvenlik sorunlarının çözülmesi gerektiğini bildirdi.
 
 
 
Muhabir: Ömer Yasin Ergin 
Yayınlayan: Nurten Aslan

HABERE YORUM KAT